Answer:
the final temperature of the gas is 785.18 K
Explanation:
The computation of the final temperature of the gas is shown below:
Here we apply the gas law
= PV ÷ T
Given that
P1 = 1.9 atm
V1 = 24.6 L
T1 = 335 K
P2 = 3.5 atm
V2 = 31.3 L
T2 = ?
Now
P1V1 ÷ T1 = P2V2 ÷ T2
(1.9 × 24.6) ÷ 335 = (3.5 × 31.3)/T2
T2 = 785.18 K
hence, the final temperature of the gas is 785.18 K
Answer:
One way to test the hypothesis is to create two waves, one in the air and one on the ground at the same time. One of them for the elephant to get closer and another for the elephants to move away. Observe the reaction of the animal and with this we know which sound came first.
Explanation:
This hypothesis is based on the fact that the speed of sound in air is v = 343 m / s with a small variation with temperature.
The speed of sound in solid soil is an average of the speed of its constituent media, giving values between
wood 3900 m / s
concrete 4000 m / s
fabrics 1540 m / s
earth 5000 m / s wave S
ground 7000 m / s P wave
we can see that the speed on solid earth is an order of magnitude greater than in air.
One way to test the hypothesis is to create two waves, one in the air and one on the ground at the same time. One of them for the elephant to get closer and another for the elephants to move away. Observe the reaction of the animal and with this we know which sound came first.
From the initial information, the wave going through the ground should arrive first.
Answer:
41.27m/s
Explanation:
According to law of conservation of momentum
m1u1+m2u2 = (m1+m2)v
m1 and m2 are the masses
u1 and u2 are the initial velocities
v is the velocity after impact
Given
m1 = 0.2kg
u1 = 43.7m/s
m2 = 45.9g = 0.0459kg
u2 = 30.7m/s
Required
Velocity after impact v
Substitute the given parameters into the formula
0.2(43.7)+0.0459(30.7) = (0.2+0.0459)v
8.74+1.409 = 0.2459v
10.149 = 0.2459v
v = 10.149/0.2459
v = 41.27m/s
Hence the speed of the golf ball immediately after impact is 41.27m/s
When you have a warm shower, you create steam. So when the warm steam flows in the air and starts to be in contact with a cold surface, it condenses causing a mist to form on the cold surface. The heated mirror is warm so, when, the steam is in contact with the mirror condensation is prevented. Therefore, the mirror stays clear.
Answer:
Explanation:
Carton cycle consists of four thermodynamic processes . The first is isothermal expansion at higher temperature , then adiabatic expansion which lowers the temperature of gas . The third process is isothermal compression at lower temperature and the last process is adiabatic compression which increases the temperature of the gas to its original temperature .
So the given process of isothermal compression must have been done at the temperature of 300K , keeping the temperature constant .
Work done on gas at isothermal compression is equal to heat transfer .
work done on gas = 80 x 10³ J
work done on gas = n RT ln v₁ / v₂
n is number of moles v₁ and v₂ are initial and final volume
molecular weight of gas = 28.97 g
1.5 kg = 1500 / 28.97 moles
= 51.77 moles
work done on gas = n RT ln v₁ / v₂
Putting the values in the equation above
80 x 10³ = 51.78 x 8.31 x 300 x ln v₁ / .2
ln v₁ / .2 = .62
v₁ / .2 = 1.8589
v₁ = 0.37 m³