Answer:
F = 19.375 x 10^-6 N
Explanation:
This problem can be solved by applying Coulomb's Law, which lets us determine the force between two electrically charged particles.
It is defined as
F = (ke * q1 * q2)/ r^2
Where,
ke = is Coulomb's constant ≈ 9×10^9 N⋅m^2⋅C^−2
q1 = 5.0 x 10^-8 C
q2 = 1.0 x 10^-7 C
r = 5 ft = 1,524 m
F = (9×10^9 N⋅m^2⋅C^−2)*(5.0 x 10^-8 C)*(1.0 x 10^-7 C)/ ((1,524 m)^2)
F = (9×10^9 N⋅m^2⋅C^−2)*(5.0 x 10^-8 C)*(1.0 x 10^-7 C)/ ((1,524 m)^2)
F = 19.375 x 10^-6 N
Answer:
The voltage across the capacitor is 1.57 V.
Explanation:
Given that,
Number of turns = 10
Diameter = 1.0 cm
Resistance = 0.50 Ω
Capacitor = 1.0μ F
Magnetic field = 1.0 mT
We need to calculate the flux
Using formula of flux

Put the value into the formula


We need to calculate the induced emf
Using formula of induced emf

Put the value into the formula

Put the value of emf from ohm's law





We know that,


We need to calculate the voltage across the capacitor
Using formula of charge


Put the value into the formula


Hence, The voltage across the capacitor is 1.57 V.
From Carnot's theorem, for any engine working between these two temperatures:
efficiency <= (1-tc/th) * 100
Given: tc = 300k (from question assuming it is not 5300 as it seems)
For a, th = 900k, efficiency = (1-300/900) = 70%
For b, th = 500k, efficiency = (1-300/500) = 40%
For c, th = 375k, efficiency = (1-300/375) = 20%
Hence in case of a and b, efficiency claimed is lesser than efficiency calculated, which is valid case and in case of c, however efficiency claimed is greater which is invalid.
Answer:
They hit at the same time
Explanation:
The bullet that is fired horizontally, the horizontal component of the speed is the speed with which is its is fired and the vertical component of the speed comes in picture due to gravity only.
When the bullet is dropped from the same height, the horizontal component is zero but the vertical component arises from the gravity.
The vertical components of the velocity of both the bullets are same and thus, they fall at the same time.
<u>Answer: They hit at the same time</u>
Normal force=m*g*cos theta
normal force=92kg*9.8m/s^2*cos 42
normal force=670 N