Answer:
Step-by-step explanation:
We want to determine a 95% confidence interval for the mean salary of all graduates from the English department.
Number of sample, n = 400
Mean, u = $25,000
Standard deviation, s = $2,500
For a confidence level of 95%, the corresponding z value is 1.96. This is determined from the normal distribution table.
We will apply the formula
Confidence interval
= mean ± z × standard deviation/√n
It becomes
25000 ± 1.96 × 2500/√400
= 25000 ± 1.96 × 125
= 25000 ± 245
The lower end of the confidence interval is 25000 - 245 =24755
The upper end of the confidence interval is 25000 + 245 = 25245
Therefore, with 95% confidence interval, the mean salary of all graduates from the English department is between $24755 and $25245
Hi!
We know that Mr. Abraham’s wife is 6 years younger than him, which is 36-6, which means his wife is 30 years old.
We also know that Mr A’s son is 24 years younger than his wife, which is 30-24, which is 6.
As of right now, we now know that:
Mr. A is 36
Mr. A’s wife is 30
Mr. A’s son is 6
It’s asking for the ratio of Him:Wife:Son, so 36:30:6.
BUT, it’s asking for simplest form, so divide each of those numbers by 6.
Your answer is: 6:5:1
The length of each side can be found using pythagoras theorem:-
11.3^2 = 2x^2 where x = length od each side
x = sqrt( [11.3^2 / 2)
x = 7.99 meters