<span>Answer:
A 1.00 L solution containing 3.00x10^-4 M Cu(NO3)2 and 2.40x10^-3 M ethylenediamine (en).
contains
0.000300 moles of Cu(NO3)2 and 0.00240 moles of ethylenediamine
by the formula Cu(en)2^2+
0.000300 moles of Cu(NO3)2 reacts with twice as many moles of en = 0.000600 mol of en
so, 0.00240 moles of ethylenediamine - 0.000600 mol of en reacted = 0.00180 mol en remains
by the formula Cu(en)2^2+
0.000300 moles of Cu(NO3)2 reacts to form an equal 0.000300 moles of Cu(en)2^2+
Kf for Cu(en)2^2+ is 1x10^20.
so
1 Cu+2 & 2 en --> Cu(en)2^2+
Kf = [Cu(en)2^2+] / [Cu+2] [en]^2
1x10^20. = [0.000300] / [Cu+2] [0.00180 ]^2
[Cu+2] = [0.000300] / (1x10^20) (3.24 e-6)
Cu+2 = 9.26 e-19 Molar
since your Kf has only 1 sig fig, you might be expected to round that off to 9 X 10^-19 Molar Cu+2</span>
Answer:
The over all reaction :
The standard cell potential of the reaction is 0,.897 Volts.
Explanation:
Reduction at cathode :
..[1]

Reduction potential of
to 
Oxidation at anode:
.[2]

Reduction potential of
to 
To calculate the
of the reaction, we use the equation:

Putting values in above equation, we get:


The over all reaction : 2 × [1] + [2]
The standard cell potential of the reaction is 0,.897 Volts.
Answer:
It take 3.5 *10² min
Explanation:
Step 1: Data given
Mass of the nickel = 29.6 grams
4.7A
Step 2: The balanced equation
Ni2+ (aq- +2e- → Ni(s)
Step 3: Calculate time
W = (ItA)/(n*F)
⇒ W = weight of plated metal in grams = 29.6
⇒ I = current in coulombs per second.
= 4.7
⇒ t = time in seconds.
⇒ A = atomic weight of the metal in grams per mole. = 58.69
⇒ n = valence of dissolved metal in solution in equivalents per mole. = 2
⇒ F = Faraday's constant in coulombs per equivalent. F = 96,485.309 coulombs/equivalent.
29.6 = (4.7 * t * 58.69)/(2*96485309)
t = 20707 seconds
t =345 minutes = 3.5 * 10² min
It take 3.5 *10² min
Answer:
The velocity of the particle is 2 m/s,
Explanation:
Kinetic energy is defined as energy of the body due to its motion. It is given by :

Where :
m = mass of the object
v = velocity of the object
We have , particle with mass m and its kinetic energy is twice its mass.




And unit of velocity are m/s , so the velocity of the particle is 2 m/s.
Answer:
21.86582KJ
Explanation:
The graphical form of the Arrhenius equation is shown on the image attached. Remember that in the Arrhenius equation, we plot the rate constant against the inverse of temperature. The slope of this graph is the activation energy and its y intercept is the frequency factor.
Applying the equation if a straight line, y=mx +c, and comparing the given equation with the graphical form of the Arrhenius equation shown in the image attached, we obtain the activation energy of the reaction as shown.