We will convert the 1dm3 in terms of cm3 as follows:
1dm^3 = (10 cm)^3
= 1000 cm^3
The mass of platinum is equal to 900 lb.
Then we will convert the mass in terms of grams as follows:
1 lb = 453.6 g
900 = 900 x 453.6 g
= 408240 g
Then density of platinum is equal to 21.4 g/cm^3
We will calculate the volume of platinum in mass 408240 g as follows:
Volume of platinum = mass of platinum / density of platinum
= 408240 g / 21.4 g/cm^3
= 19076.6 cm^3
The total volume of platinum is 19076.6 cm^3
The volume of platinum in 1 L bar is 1000cm^3
So, to calculate the number of bars we will use the formula as follows;
Number of bars = volume of platinum available / volume of platinum required in 1 L bar
= 19076.6 cm^3 / 1000 cm^3
= 19
So, the number of bars are 19.
For free fall motion the displacement can be found by graphically as well as by kinematics equation
Here acceleration of object is constant as it fall due to gravity so we can use

here if body starts with zero initial speed then we can say

here we need to find the displacement from t = 0 to t = 6s
so we can say


so the displacement will be 176.4 m
in order to find the displacement from the graph of velocity and time we need to find the area under the graph for given time interval that will also give us same displacement for given period of time.
Voltage = Current (I) × Resistance (R)
V = 10 × 28.5 = 285v
Answer:

Explanation:
The temperature in stratosphere is generally about 270 K
molecular weight of an ozone molecule = 48 gm/mole
now formula for most probable velocity

plugging the values we get


Answer:
19.99 kg m²/s
Explanation:
Angular Momentum (L) is defined as the product of the moment of Inertia (I) and angular velocity (w)
L = m r × v.
r and v are perpendicular to each other,
where r = lsinθ.
l = 2.4 m
θ= 34°
g = 9.8 m/s² and m = 5 kg
resolving using newtons second law in the vertical and horizontal components.
T cos θ − m g = 0
T sin θ − mw² lsin θ = 0
where T is the force with which the wire acts on the bob
w = √g / lcosθ
= √ 9.8 / 2.4 ×cos 34
= 2.2193 rad/s
the angular momentum L = mr× v
= mw (lsin θ)²
= 5 × 2.2193 (2.4 ×sin 34°)²
=19.99 kg m²/s