The Law of Sines may be written as
b/sin(B) = c/sin(C)
Multiply each side by sin(B).
b = (c*sin(B))/sin(C)
The correct answer is C.
Answer: C. (c*sin B)/sin C
Answer:The answer is D
Step-by-step explanation:
To solve this problem you must apply the proccedure shown below:
1. You have that the lenght ot the board is 6 feet and <span> forms a 60 degree angle with the ground. Therefore, you have:
Sin</span>α=opposite/hypotenuse
α=60°
opposite=x
hypotenuse=6
2. When you substitute the values, you obtain:
Sin(60°)=x/6
3. Now, you must solve for x, as following:
x=6Sin(60°)
x=5.19
Therefore, the answer is: 5.19 feet.
Answer and Step-by-step explanation:
Data provided in the question
Mean = 1.1 hours per call =
R = Mean rate = 1.6 per eight hour day
=
= 5 per day
Based on the above information
a. The average number of customers is


= 151
b. The system utilization is

= 
= 0.32
c. The amount of time required is
= 1 - system utilization
= 1 - 0.32
= 0.68
And, there is 8 hours per day
So, it would be
= 
= 5.44 hours
d. Now the probability of two or more customers is

= 0.1024
Therefore we simply applied the above formulas