0.51 grams is < 0.482, thus Maurice has more salt.
<h2>
Plane's speed without wind i s 117.68 mph</h2>
Step-by-step explanation:
We have speed of plane without wind is x.
Distance to brothers place = 200 miles.
A headwind of 20 mph slowed down the plane's speed on the first leg of the trip
Speed to brothers place = x - 20
We have
Distance = Speed x Time

A tailwind of 20 mph sped up the plane on the return trip
Speed of return trip = x + 20
We have
Distance = Speed x Time

The entire trip took 3.5 hours.
That is

Plane's speed without wind i s 117.68 mph
Answer:
$(8967/n + 8.4)
Step-by-step explanation:
0.4nx + 0.6n(x+21) = 8967
nx + 12.6n = 8967
x = 8967/n - 12.6
x+21 = 8967/n + 8.4
Where n is the no. of balls
Example: if total balls were 300
n = 300
More expensive one would cost:
8967/300 + 8.4 = $38.29
Answer:
Edg.enuity answers
Step-by-step explanation:
1. Atmosphere- 8.90118
2. Oceans- 2.44346
3. Crust- 4.53786
4. Inner Core- 1.68861
5. Outer Core- 3.20268
6. Mantle- 7.05637