Answer:

Explanation:
From the question we are told that
Length of spring 
Length of stretched 
Potential energy of spring 
Generally equation for energy stored is mathematically given as



Therefore value of the spring constant in N/m? is given as

<span>(cp of Copper = 387J / kg times degrees C; cp of Aluminum = 899 J / kg times degrees C; cp of Water = 4186J / kg times degrees C)
</span> Use the law of conservation of energy and assuming no heat loss to the surroundings, then
<span>Heat given up by copper = heat absorbed by water + heat absorbed by calorimeter
</span><span> Working formula is
</span> <span>Q = heat = MCp(delta T)
</span><span> where
</span><span> M = mass of the substance
</span><span> Cp = specific heat of the substance
</span><span> delta T = change in temperature
</span> Heat given up by copper = 0.10(387)(95 - T)
<span> Heat absorbed by water = 0.20(4186)(T - 15)
</span><span> Heat absorbed by calorimeter = 0.28(899)(T - 15)
</span> where
<span> T = final temperature of the system
</span><span> Substituting appropriate values,
</span> 0.10(387)(95 - T) = 0.20(4186)(T - 15) + 0.28(899)(T - 15)
<span> 38.7(95 - T) = 1088.92(T - 15)
</span><span> 3676.50 - 38.7T = 1088.92T - 16333.8
</span><span>1127.62T = 20010.3
</span><span> T = 17.75 C </span>
Answer:
8, 8 W
Explanation:
The useful power of 1 Light Emitting Diode is

Total power required is 1.6 W
Number of Light Emitting Diodes would be

The number of Light Emitting Diodes is 8.
Power would be

The power that is required to run the Light Emitting Diodes is 8 W
I think the right answer is the first one. If she stops moving her Position does not change any more-and the Graph Shows that after 6 seconds she stays at the Position of 5 m. If she Went Back to the start point the Graph would have Developed Back to 0m(decreased).
Answer:

(we need the mass of the astronaut A)
Explanation:
We can solve this by using the conservation law of the linear momentum P. First we need to represent every mass as a particle. Also we can simplify this system of particles by considering only the astronaut A with an initial speed
of 0 m/s and a mass
and the IMAX camera with an initial speed
of 7.5 m/s and a mass
of 15.0 kg.
The law of conservation says that the linear momentum P (the sum of the products between all masses and its speeds) is constant in time. The equation for this is:

By the law of conservation we know that
For
(final linear momentum) we need to treat the collision as a plastic one (the two particles stick together after the encounter).
So:

