The number of molecules in 16 grams of oxygen gas is 3.01*10^23, equal to half of Avogadro's number. ... How many molecules of oxygen (o2) are present in 16.0 g of o2…
Flame colors are produced from the movement of the electrons in the metal ions present in the compounds. When you heat it, the electrons gain energy and can jump into any of the empty orbitals at higher levels Each of these jumps involves a specific amount of energy being released as light energy, and each corresponds to a particular color. As a result of all these jumps, a spectrum of colored lines will be produced. The color you see will be a combination of all these individual colors.
The composite material is composed of carbon fiber and epoxy resins. Now, density is an intensive unit. So, to approach this problem, let's assume there is 1 gram of composite material. Thus, mass carbon + mass epoxy = 1 g.
Volume of composite material = 1 g / 1.615 g/cm³ = 0.619 cm³
Volume of carbon fibers = x g / 1.74 g/cm³
Volume of epoxy resin = (1 - x) g / 1.21 g/cm³
a.) V of composite = V of carbon fibers + V of epoxy resin
0.619 = x/1.74 + (1-x)/1.21
Solve for x,
x = 0.824 g carbon fibers
1-x = 0.176 g epoxy resins
Vol % of carbon fibers = [(0.824/1.74) ÷ 0.619]*100 =<em> 76.5%</em>
b.) Weight % of epoxy = 0.176 g epoxy/1 g composite * 100 = <em>17.6%</em>
Weight % of carbon fibers = 0.824 g carbon/1 g composite * 100 = <em>82.4%</em>
1.04gK*1molK/39.01g K= 0.0267 mol K
0.70gCr*1mol/52.0g Cr = <span>0.0135 mol Cr
0.86 gO* 1 mol/16.0 g O = 0.0538 mol O
</span>0.0267 mol K/0.0135 = 2 mol K
0.0135 mol Cr /0.0135= 1 mol Cr
0.0538 mol O/0.035= 4 mol Cr
K2CrO4
25 g of NH₃ will produce 47.8 g of (NH₄)₂S
<u>Explanation:</u>
2 NH₃ + H₂S ----> (NH₄)₂S
Molecular weight of NH₃ = 17 g/mol
Molecular weight of (NH₄)₂S = 68 g/mol
According to the balanced reaction:
2 X 17 g of NH₃ produces 68 g of (NH₄)₂S
1 g of NH₃ will produce
g of (NH₄)₂S
25g of NH₃ will produce
of (NH₄)₂S
= 47.8 g of (NH₄)₂S
Therefore, 25 g of NH₃ will produce 47.8 g of (NH₄)₂S