Answer:
6N
Explanation:
Given parameters:
Pressure applied by the woman = 300N/m²
Area = 0.02m²
Unknown:
Force applied = ?
Solution:
Pressure is the force per unit area on a body
Pressure =
Force = Pressure x area
Force = 300 x 0.02 = 6N
A.
Gases do not have a definite volume.
Explanation:
This observation suggests that the gases do not have a definite volume. Gases moves randomly and will expand to take up the shape of containers they are introduced into.
- The particles of a gas are very far apart.
- They are held together by very weak attractive forces
- Gases are random and they frequently collide with one another and the walls of the containers they are put into.
- They have no fixed volumes
learn more:
Kinetic theory of matter brainly.com/question/12362857
#learnwithBrainly
As we know that

here we know that


now from above equation we have


so image will form on left side of lens at a distance of 15 cm
This image will be magnified and virtual image
Ray diagram is attached below here
<u>Answer</u>
27.7
<u>Explanation</u>
The ball was hit at an angle of 30°, with the horizontal at a speed of 10 m/s. We have to find the horizontal component of speed.
cosx = adjacent/hypotenuse
cos 30 = adjacent / 10
adjacent = 10 cos30
= 8.66 m/s ⇒ This is the horizontal speed.
Now find the horizontal distance.
Distance = speed × time
= 8.66 × 3.2
= 27.71
Answer to the nearest tenth = 27.7
Answer:
I believe the answer for this question is D
Explanation:
I hope this helps and is correct