Answer:
The sample mean is$ 52
The claimed population mean is $58
Step-by-step explanation:
American households spent an average of about $52 in 2007 on Halloween merchandise such as costumes, decorations and candy. This tells you that the sample mean is$ 52.
1500 households were surveyed in 2008 and found an average spending of $58 0n Halloween tell us that the claim's population mean is $58
Answer:
We need the grid to figure this out
I believe the answer is B) -3/2 or -1.5.
Please give a heart and rating if this is right!
Answer:
0.01364
Step-by-step explanation:
It is given that,
A store sells a 33-pound bag of oranges for $3.60 and a 55-pound bag of oranges for $5.25.
Price per pound of 33 pound bag is 3.60/33 = 0.10909 price per pound
Price per pound of 55 pound bag of oranges is 5.25/55 = 0.09545 price per pound
Difference between price per pound for the 33-pound bag of oranges and the price per pound for the 55-pound bag of oranges is :
D = 0.10909 - 0.09545
D = 0.01364
Therefore, this is the required solution.
Answer:
a for saturn is 9.55 astronomical units
Step-by-step explanation:
Here, we are interested in calculating the distance from the sun.
Mathematically, from the question;
P = a^3/2
29.5 = a^3/2
a = 29.5^2/3
a = [3√(29.5)]^2
a = 9.55 in astronomical units