There will be four unpaired electrons
The metal complex is [FeX₆]³⁻
X being the halogen ligand
X = F, CL, Br, and I
The oxidation of metal state is +3
The ground state configuration is
₂₆Fe =Is² 2s²2p⁶ 3s² 3p⁶ 3d⁶ 4s²
Metal, Fe(III) ion electron configures
₂₆Fe³⁺ = Is2 2s² 2p⁶ 3s² 3p⁶ 3d⁵
Answer:
v = 66.4 m/s
Explanation:
As we know that plane is moving initially at speed of

now we have




now in Y direction we can use kinematics



since there is no acceleration in x direction so here in x direction velocity remains the same
so we will have



A car A house A phone they all can be renewable
Answer:
20 cm
Explanation:
Te electric potential enery U = kq₁q₂/r were q₁ = 5 nC = 5 × 10⁻⁹ C and q₂ = -2 nC = -2 × 10⁻⁹ C and r = √(x - 2)² + (0 - 0)² +(0 - 0)² = x - 2. U = -0.5 µJ = -0.5 × 10⁻⁶ J, k = 9 × 10⁹ Nm²/C².
So r = kq₁q₂/U
x - 2 = kq₁q₂/U
x = 0.02 + kq₁q₂/U m
x = 0.02 + 9 × 10⁹ Nm²/C² × 5 × 10⁻⁹ C × -2 × 10⁻⁹ C/-0.5 × 10⁻⁶ J
x = 0.02 - 90 × 10⁻⁹ Nm²/-0.5 × 10⁻⁶ J
x = 0.02 + 0.18 = 0.2 m = 20 cm
Answer:
it is essential that the charge on the plates are of the same magnitude, but in the opposite direction
Explanation:
The configuration of parallel plates is called a capacitor and is widely used to create constant electric fields inside.
To obtain this field it is essential that the charge on the plates are of the same magnitude, but in the opposite direction
This is so that the fields created by each plate can be added inside and subtracted from the outside of the plates