Answer:
the final temperature of the gas is 785.18 K
Explanation:
The computation of the final temperature of the gas is shown below:
Here we apply the gas law
= PV ÷ T
Given that
P1 = 1.9 atm
V1 = 24.6 L
T1 = 335 K
P2 = 3.5 atm
V2 = 31.3 L
T2 = ?
Now
P1V1 ÷ T1 = P2V2 ÷ T2
(1.9 × 24.6) ÷ 335 = (3.5 × 31.3)/T2
T2 = 785.18 K
hence, the final temperature of the gas is 785.18 K
Answer:
d) 12 V
Explanation:
Due to the symmetry of the problem, the potential (relative to infinity) at the midpoint of the square, is the same for all charges, provided they be of the same magnitude and sign, and be located at one of the corners of the square.
We can apply the superposition principle (as the potential is linear with the charge) and calculating the total potential due to the 4 charges, just adding the potential due to any of them:
V = V(Q₁) + V(Q₂) +V(Q₃) + V(Q₄) = 4* 3.0 V = 12. 0 V
Sound waves (m)
water waves (m)
radio waves (e)
ultraviolet (e)
waves in a wheat field (m)
Answer:
1.) Employee Driven Machines
2.) Self Driven Machines
Explanation:
A machine is a mechanical device that utilizes the application of forces to carry out an operation. It's operation can be "employee driven" (i.e it is operated by a person) or "self driven" (i.e it is operated by itself).
The internal energy of the system is characterized by the equation U = Q + W where U is the internal energy, Q is the heat and W is work. You are given 2,380 J of energy to do work as 12,900 J of heat so add up. The internal energy is 15,280J.