I believe the answer is the last one (D), because if n is 33 than 33 + (33+1[34]) = 67.
Answer:
A. 4.26 in^2
Step-by-step explanation:
Step 1: Find the area of the sector DBC. Here we have to use the formula.
Area of a sector = Central Angle/360 *π
The area of the sector DBC = (54/360)*3.14*
= 30.16
Step 2: Area of segment CFD = Area of the sector DBC - Area of the ΔCBD
= 30.17 - 25.9
Area of segment CFD = 4.27in^2
Answer:
0.0266, 0.9997,0.7856
Step-by-step explanation:
Given that the IQs of university​ A's students can be described by a normal model with mean 140 and standard deviation 8 points. Also suppose that IQs of students from university B can be described by a normal model with mean 120 and standard deviation 11. Let x be the score by A students and Y the score of B.
A)
B) Since X and Y are independent we have
X-Y is Normal with mean = 140-120 =20 and 

C) For a group of 3, average has std deviation = 

Answer:
92%
Step-by-step explanation:
The percentage of apartments rented for less than $600 is given by the sum of all of the apartments in the 300 to 400, 400 to 500 and 500 to 600 intervals divided by the total number of apartments sampled (250).

92% of the apartments rented for less than $600.
Make is a proportion
6/18=28/x
Cross multiply
18•28=6•x
504=6x
x=84