First, we determine the number of moles of barium phosphate. This is done using:
Moles = mass / Mr
Moles = 1 / 602
Moles = 0.002
Now, we see from the formula of the compound that each mole of barium phosphate has 2 moles of phosphorus (P). Therefore, the moles of phosphorus are:
0.002 * 2 = 0.004
The number of particles in one mole of substance is 6.02 x 10²³. The number of phosphorus atoms will be:
0.004 * 6.02 x 10²³
2.41 x 10²¹ atoms of phosphorus are present
Displacement = √(3² + 4²)
Displacement = 5 meters north east
Velocity = displacement / time
Velocity = 5 / 35
Velocity = 0.14 m/s northeast
Less friction to stop the wheel from turning
Answer:
Displaced
Explanation:
A convenient way to measure the volume of an object is to measure the volume of a solid is to immerse the solid into water.
When a solid is immersed in water, it displaces some volume of water. This volume of water displaced is the same as the volume of the object.
For instance, if the volume of water in a measuring cylinder was 25 ml and i added a stone which made the water in the measuring cylinder to rise to 70 ml, it simply means that the volume of the object is 70 ml - 25 ml = 45 ml
Answer:
The mass of S that reacted is 0.642g
Explanation:
In this case we have
⇒ mass of crucible and cover, 25.429g
⇒ mass of crucible, cover, and Pb, 29.465g
⇒ mass of crucible, cover and commass of crucible and coverpound formed, 30.107g
The mass of Pb reacted = mass of crucible, cover, and Pb - mass of crucible and cover = 29.465 - 25.429 = 4.036g
The mass of compound formed = mass of crucible, cover and commass of crucible and coverpound formed - mass of crucible and cover = 30.107 - 25.429g = 4.678g
The mass of S reacted = Mass of compound formed - mass of Pb reacted = 4.678 -4.036 = 0.642g
The mass of S that reacted is 0.642g