Answer:
Step-by-step explanation:
The point estimate is the sample proportion.
Considering the sample,
Sample proportion, p = x/n
Where
x = number of success = 137
n = number of samples = 200
p = 137/200 = 0.685
From the information given,
Population proportion = 62% = 62/100 = 0.62
The correct options are
A) Yes, the sample size is greater than 30.
B) Yes, there are at least 10 adults saying they get their news from social media and at least 10 that do not.
To do that is by the number 12 and is 12. and the 5 tenth is . 5 then put them together equals 12.5
Answer:
Part (A): The correct option is true.
Part (B): The null and alternative hypothesis should be:

Step-by-step explanation:
Consider the provided information.
Part (A)
A random sample of 100 students from a large university.
Increasing the sample size decreases the confidence intervals, as it increases the standard error.
If the researcher increase the sample size to 150 which is greater than 100 that will decrease the confidence intervals or the researcher could produce a narrower confidence interval.
Hence, the correct option is true.
Part (B)
The researcher wants to identify that whether there is any significant difference between the measurement of the blood pressure.
Therefore, the null and alternative hypothesis should be:

Answer:
27 degrees.
Step-by-step explanation:
If the average is to be 23 degrees over 5 days then the total of the temperatures will be 5*23 = 115 degrees.
The total over the first 4 days = 22*4 = 88 degrees, so the temperature on the fifth day has to be 115 - 88 = 27 degrees.