Answer: Increases.
Explanation: As the temperature of a liquid or solid increases its vapor pressure also increases. Conversely, vapor pressure decreases as the temperature decreases.
Answer:An ion with 5 protons, 6 neutrons and a charge of 3+ has an atomic number of 5
Explanation:
Answer:
8 Silicon atom are present in unit cell.
16 oxygen atoms are present unit cell.
Explanation:
Number of atoms in unit cell = Z =?
Density of silica = tex]2.32 g/cm^3[/tex]
Edge length of cubic unit cell = a = 0.700 nm = 

Molar mass of Silica = 
Formula used :
where,
= density
Z = number of atom in unit cell
M = atomic mass
= Avogadro's number
a = edge length of unit cell
On substituting all the given values , we will get the value of 'a'.
1 silicon is 2 oxygen atoms. then 8 silicon atoms will be 16 oxygen atoms.
<span>n this order, Ď=1.8gmL, cm=0.5, and mole fraction = 0.9
First, let's start with wt%, which is the symbol for weight percent. 98wt% means that for every 100g of solution, 98g represent sulphuric acid, H2SO4.
We know that 1dm3=1L, so H2SO4's molarity is
C=nV=18.0moles1.0L=18M
In order to determine sulphuric acid solution's density, we need to find its mass; H2SO4's molar mass is 98.0gmol, so
18.0moles1Lâ‹…98.0g1mole=1764g1L
Since we've determined that we have 1764g of H2SO4 in 1L, we'll use the wt% to determine the mass of the solution
98.0wt%=98g.H2SO4100.0g.solution=1764gmasssolution→
masssolution=1764gâ‹…100.0g98g=1800g
Therefore, 1L of 98wt% H2SO4 solution will have a density of
Ď=mV=1800g1.0â‹…103mL=1.8gmL
H2SO4's molality, which is defined as the number of moles of solute divided by the mass in kg of the solvent; assuming the solvent is water, this will turn out to be
cm=nH2SO4masssolvent=18moles(1800â’1764)â‹…10â’3kg=0.5m
Since mole fraction is defined as the number of moles of one substance divided by the total number of moles in the solution, and knowing the water's molar mass is 18gmol, we could determine that
100g.solutionâ‹…98g100gâ‹…1mole98g=1 mole H2SO4
100g.solutionâ‹…(100â’98)g100gâ‹…1mole18g=0.11 moles H2O
So, H2SO4's mole fraction is
molefractionH2SO4=11+0.11=0.9</span>
Answer:
if chemistry hadn't been put up to practical use, we wouldn't truly understand the reason why humans are humans like makes up humans (including other understandings of biology, etc) and we wouldn't be able to have the advancements we have today (vaccines, etc).
Explanation: