24 minus 8 is 16
5 times 60 is 300
300 times 16 is 4800.
She winks 4800 times a day
Answer:2.86x10^-7m
Explanation:E=hc/^
E=6.94x10^-19J
c = 2.9979x10^8m/s
h= 6.626x10^-34Js
^ =( 6.626x10^-34)x( 2.9979x 10^8)/ 6.94x10^-19
= 2.86x10^-7m
Answer:
29 protons 29 electrons
34 neutrons or (65-29)=36 neutrons in its nucleus.
Answer: d. More than 6.5 grams of copper (II) is formed, and some copper chloride is left in the reaction mixture.
Explanation: 
As can be seen from the chemical equation, 2 moles of aluminium react with 3 moles of copper chloride.
According to mole concept, 1 mole of every substance weighs equal to its molar mass.
Aluminium is the limiting reagent as it limits the formation of product and copper chloride is the excess reagent as (14-7.5)=6.5 g is left as such.
Thus 54 g of of aluminium react with 270 g of copper chloride.
1.50 g of aluminium react with=
of copper chloride.
3 moles of copper chloride gives 3 moles of copper.
7.5 g of copper chloride gives 7.5 g of copper.
Answer:
0.29mol/L or 0.29moldm⁻³
Explanation:
Given parameters:
Mass of MgSO₄ = 122g
Volume of solution = 3.5L
Molarity is simply the concentration of substances in a solution.
Molarity = number of moles/ Volume
>>>>To calculate the Molarity of MgSO₄ we find the number of moles using the mass of MgSO₄ given.
Number of moles = mass/ molar mass
Molar mass of MgSO₄:
Atomic masses: Mg = 24g
S = 32g
O = 16g
Molar mass of MgSO₄ = [24 + 32 + (16x4)]g/mol
= (24 + 32 + 64)g/mol
= 120g/mol
Number of moles = 122/120 = 1.02mol
>>>> From the given number of moles we can evaluate the Molarity using this equation:
Molarity = number of moles/ Volume
Molarity of MgSO₄ = 1.02mol/3.5L
= 0.29mol/L
IL = 1dm³
The Molarity of MgSO₄ = 0.29moldm⁻³