Answer:
Vertical distance= 3.3803ft
Explanation:
First with the speed of the ball and the distance traveled horizontally we can determine the flight time to reach the plate:
Velocity= (90 mi/h) × (1 mile/5280ft) = 475200ft/h
Distance= Velocity × time⇒ time= 60.5ft / (475200ft/h) = 0.00012731h
time= 0.00012731h × (3600s/h)= 0.458316s
With this time we can determine the distance traveled vertically taking into account that its initial vertical velocity is zero and its acceleration is that of gravity, 9.81m/s²:
Vertical distance= (1/2) × 9.81 (m/s²) × (0.458316s)²=1.0303m
Vertical distance= 1.0303m × (1ft/0.3048m) = 3.3803ft
This is the vertical distance traveled by the ball from the time it is thrown by the pitcher until it reaches the plate, regardless of air resistance.
Answer:
See the answer below
Explanation:
<u>Independent variable</u>: Type of drug (Mem-Reen or placebo)
<u>Dependent variable</u>: memories
<u>Experimental group</u>: The group that was given Mem-Reen
<u>Control group</u>: The group that was given placebo
<u>Constants</u>: Food, hours of sleep, memory test procedures.
The independent variable is an input variable that produces effects on the dependent variable. As the variable is changed, it produces different effects on the dependent variable.
The dependent variable is the actual variable that is measured during an experiment. It is the main purpose of setting-up of an experiment.
The experimental group is also referred to as the treatment group while the control group is the group that does not receive treatment at all or they receive fake treatment/placebo.
Constants are unchanging variables included in experiments. They remain unchanged both in the treatment and the control group, otherwise, the outcome of the experiment will be unreliable.
To solve the problem, we enumerate all the given first. Then the required and lastly the solution.
Given:
V1= 1.56x10^3 L = 1560 L P2 = 44.1 kPa
P1 = 98.9 kPa
Required: V2
Solution:
Assuming the gas is ideal. Ideal gas follows Boyle's Law which states that at a given temperature the product of pressure and volume of a gas is constant. In equation,
PV = k
Applying to the problem, we have
P1*V1 = P2*V2
(98.9 kPa)*(1560 L) = (44.1 kPa)*V2
V2 = 3498.5 L
<em>ANSWER: V2 = 3498.5 L</em>
Answer:
a) Earth
b) Mercury
c) Neptune
Explanation:
All the planets move around the sun in eastward direction, but few planet have retrograde rotation i.e in westward direction. Retrograde motion is just an apparent change in the movement of planet which means it only seems as if the planet are rotating in opposite direction. Retrograde movement of planet like Saturn, Jupiter and mars is not real. Hence, if a person lives on Saturn, then following planets will exhibit retrograde motion
a) Earth
b) Mercury
c) Neptune
Answer:
beta particles
Explanation:

Given mass = 14.0 g
Molar mass = 137 g/mol

According to avogadro's law, 1 mole of every substance weighs equal to its molecular mass and contains avogadro's number
of particles.
1 mole of cesium contains atoms =
0.102 moles of cesium contains atoms =
The relation of atoms with time for radioactivbe decay is:

Where
=atoms left undecayed
= initial atoms
t = time taken for decay = 3 minutes
= half life = 30.0 years =
minutes
The fraction that decays : 
Amount of particles that decay is = 
Thus
beta particles are emitted by a 14.0-g sample of cesium-137 in three minutes.