let me know when u find out plz because i would like to know as well its one of my chemistry qustions in an assiment. :)
Answer:
D.
The concentration of reactants and the concentration of products are constant.
Explanation:
pls mark as brainliest
It provides an alternative pathway for the rxn.
Answer:
EMF = -0.17 V
No
Explanation:
For the reaction :
Cd(s) + Fe2+(aq) → Cd2+(aq) + Fe(s)
we will be using the Nersnt equation to calculate Ecell:
Ecell = Eº -0.0592 V/2 ln Q
where Q = ( Fe⁺² )/ (Cd²⁺)
and (Fe²⁺) and (Cd²) are the molar concentration of Fe²⁺ and Cd²⁺
Reduction
Fe²⁺ + 2e⁻ ⇒ Fe(s) Eº red = -0.4400 V
Oxidation
Cd (s) ⇒ Cd²⁺ + 2e⁻ Eº ox = +0.4000 V
Eºcell = Eox + Ered = 0.4000 V + (-0.4400 V) = -0. 0400 V
Ecell = Eº -0.0692 V/2 ln Q = -0.0400 V - 0.0592/2 ln ( 0.80/0.010 ) = -0.17V
No because Eºcell is negative and ΔºG will be positive since
ΔºG = -nFEºcell
Answer is: <span>The percent of KCl in the mixture is closest to </span><span>a) 40%.
</span>
If we use 100 grams of mixture:
ω(K) = 44.20% ÷ 100% = 0.442.
m(K) = 0.442 · 100 g = 44.2 g.
n(K) = 44.2 g ÷ 39.1 g/mol.
n(K) = 1.13 mol.
n(KCl) + n(KNO₃) = n(K)
m(KCl) = x.
m(KNO₃) = y.
Two equtions:
1) x + y = 100 g.
2) m(KCl)/M(KCl) + m(KNO₃)/M(KNO₃) = 1.13 mol.
x/74.55 g/mol + y/101.1 g/mol = 1.13 mol.
From first equation find x = 100 - y and put in second equation:
(100 - y)/74.55 + y/101.1 = 1.13 /×101.1.
135.61 - 1.356y + y = 114.24.
0.356y = 22.37 g.
y = 62.83 g.
x = m(KCl) = 100 g - 62.83 g = 37.17 g.