First we calculate the ambio rate from x = 0 to x = 15:
We have:
R = ((80-10) / (0-15))
R = -4.666666667
We now calculate for the entire interval:
from x = 0 to x = 20:
R = ((80-2) / (0-20))
R = -3.9
Answer:
What is the average rate of change over the entire slide?
R = -3.9
The average rate of change from x = 0 to x = 15 is about -4.667. How does the average rate change from x = 0 to x = 20 compare to this number?
The percentage difference is:
(-3.9 / -4.666666667) * (100) = 83.57142857%
100-83.57142857 = 16.42857143%
An=a1+d(n-1)
first term is -5 (only way for it to make sense)
common difference is proabtly 5
an=-5+5(n-1)
17th term
an=-5+5(17-1)
an=-5+5(16)
an=-5+80
an=75
17th term is 75
Ur answer is 6 (20+20+20+20+20+20+21+21+21+21+21+21+21+21+21+21+21+21=372) and they need at least 362 hope this helps I'm pretty sure this is right sorry if it's wrong but it seems right to me
A dilation is a transformation

, with center O and a scale factor of k that is not zero, that maps O to itself and any other point P to P'.
The center O is a fixed point, P' is the image of P, points O, P and P' are on the same line.
In a dilation of

, the scale factor,

is mapping the original figure to the image in such a way that the
distances from O to the vertices of the image are half the distances
from O to the original figure. Also the size of the image is half the
size of the original figure.
Therefore, <span>If

is a dilation of △ABC, the truth about the image △A'B'C'</span> are:
<span>AB is parallel to A'B'.

The distance from A' to the origin is half the distance from A to the origin.</span>