First, let's determine the number of moles of carbon atoms by using molar mass. Then, using Avogadro's number, we can find the number of C atoms:
*1 mole of C3H8O= (12.0x3)+(1.0x8)+(16.0x1) = 60.0g/mol
25.0 grams C3H8O x (1 mole C3H8O/60.0 grams) = 0.417 mol
0.417mol C3H8O has (3 x 0.417 moles) C atoms = 1.251 moles C atoms
1.251 moles C atoms x(6.022x10^23 atoms/mol) = 9.42x10^23 C atoms.
The answer is in 3 significant figures, as that's what we have in the given, and we matched it with our rounding of the atomic masses from the periodic table.
You can do this all in one equation written left to right, just exclude the intermediate answers. Just easier to show it this way on the computer screen.
To get the ans divide 5600by 78 and there is ur answer
In collecting the precipitate, it is inappropriate to heat <span>the reacted mixture and evaporate off the water because it is possible that the mixture contains other substances that precipitates as well when the mixture is being heated so you will not be able to collect what you want.</span>
Answer:
-2092 kJ
Explanation:
Let's consider the chemical reaction that causes chromium to corrode in air.
4 Cr + 3 O₂ → 2 Cr₂O₃
We can calculate the standard Gibbs free energy (ΔG°) using the following expression.
ΔG° = ΔH° - T × ΔS°
where,
- ΔH°: standard enthalpy of the reaction
- ΔS°: standard entropy of the reaction
ΔG° = -2256 kJ - 298 K × (-0.5491 kJ/K)
ΔG° = -2092 kJ