It is important to ensure that treated water remains safe to drink because water does not last forever as it can gain bacteria and organisms in it. To make sure storage of water is safe is to simply add chlorine again over a period of time.
-never store in direct sunlight
-containment of the water is clean
-make sure chemicals or anything that can contaminate it doesn't come near it
Answer:
Explanation:
<h2>Before you use log you have to multiply the answer of 8.66 mol by 6.02⋅1023 by 3 because the answer of 8.66 mol by 6.02⋅1023 gives you the number of ammonia molecules and in each molecules there are 3 hydrogen atoms present.
</h2><h2>
</h2><h2>So it is:
</h2><h2>
</h2><h2>8.66⋅6.02⋅1023=5.21332⋅1024
</h2><h2>5.21332⋅1024⋅3=1.563996⋅1025
</h2><h2>log(1.563996⋅1025)=25.19
</h2>
Lunch of a patient has 3 oz skinless chicken, 3 oz of broccoli, 1 medium apple, and 1 cup of nonfat milk
Energy content of 3 oz skinless chicken is = 110 kcal
Energy content of 3 oz broccoli = 30 kcal
Energy content of 1 medium apple = 60 kcal
Energy content of 1 cup non-fat milk = 90 kcal
So the kilocalories of energy patient obtained from lunch
= 110 kcal+ 30 kcal + 60 kcal + 90 kcal = 290 kcal
Answer:
[Ca⁺²] = 0.0123 M
1234 ppm of CaCO₃
Explanation:
Ca(In)²⁺ + EDTA ⟶ Ca(EDTA)²⁺ + In
To solve this problem we need to keep in mind the definition of Molarity (moles/L) and parts per million (mg CaCO₃ / L water). First we <u>calculate the moles of EDTA</u>:
- 0.0450 M * 13.70 mL = 0.6165 mmol EDTA
Looking at the reaction we see that one mol of EDTA reacts with one mol of Ca(In)²⁺, so we have as well 0.6165 mmol Ca(In)²⁺ (which for this case is the same as Ca⁺²). We calculate the molarity of Ca⁺²:
- [Ca⁺²] = 0.6165 mmol / 50 mL = 0.0123 M
For calculating the concentration in ppm, we use the moles of Ca⁺² and the molecular weight of CaCO₃ (100.09 g/mol):
- 0.6165 mmol Ca⁺² *
* 100.09 mg/mmol = 61.70 mg CaCO₃
<u>That is the mass of CaCO₃ present in 50 mL</u> (or 0.05 L) of water, so the concentration in ppm is:
- 61.70 mg / 0.05 L = 1234 ppm
Answer:
-219
Explanation:
1.5(339) - 1.5(485) = -219