Answer : q = 6020 J, w = -6020 J, Δe = 0
Solution : Given,
Molar heat of fusion of ice = 6020 J/mole
Number of moles = 1 mole
Pressure = 1 atm
Molar heat of fusion : It is defined as the amount of energy required to melt 1 mole of a substance at its melting point. There is no temperature change.
The relation between heat and molar heat of fusion is,
(in terms of mass)
or,
(in terms of moles)
Now we have to calculate the value of q.

When temperature is constant then the system behaves isothermally and Δe is a temperature dependent variable.
So, the value of 
Now we have to calculate the value of w.
Formula used : 
where, q is heat required, w is work done and
is internal energy.
Now put all the given values in above formula, we get

w = -6020 J
Therefore, q = 6020 J, w = -6020 J, Δe = 0
H will definitely be positive because a bond is always more stable than no bond surely if it is a sigma bond.
For G you can't really know because you don't know how much energy is provided by the bond and if it outways the loss in disorder.
The reaction will become more spontaneous with a lower temperature because H tells you the reaction is exotherm
Answer:
35 KJ.
Explanation:
The activation energy is the minimum energy that must be overcome for a reaction to take place.
In the diagram given above, the activation energy lies between the energy of the reactants and that at the peak.
Thus we can calculate the activation energy as follow:
Energy of reactants = 30 KJ
Energy at the peak = 65 KJ
Activation energy =..?
Activation energy = Energy at the peak – Energy of reactants
Activation energy = 65 – 30
Activation energy = 35 KJ
Therefore, the activation energy of th reaction is 35 KJ
Hydrogen bonds are approximately 5% of the bond strength of covalent C-C or C-H bonds.
Hydrogen bonds strength in water is approximately 20 kJ/mol, strenght of carbon-carbon bond is approximately 350 kJ/mol and strengh of carbon-hydrogen bond is approximately 340 kJ/mol.
20 kJ/350 kJ = 0,057 = 5,7 %.
The question is missing the graphics required to answer which I have attached as an image.
There are four different representations of the orientation of water molecules around chloride anion. Let's first analyze the water molecule.
We have H-O-H as the structure of water. The oxygen atom is more electronegative than the hydrogen atoms, which results in a partial positive charge on the hydrogen atoms and a partial negative charge on the oxygen atom.
The chloride anion is a negative charge. Therefore, the water molecules should orient themselves with the hydrogen atoms facing the chlorine atom as the partial positive charge on the hydrogen atoms will be attracted to the negative charge of the chlorine atom.
The correct representation is shown in graph 3 which shows all hydrogen atoms facing the chlorine anion.