Answer: 0.036 J/g°C
Explanation:
The quantity of heat energy (Q) required to raise the temperature of a substance depends on its Mass (M), specific heat capacity (C) and change in temperature (Φ)
Thus, Q = MCΦ
Given that,
Q = 3.42 Kilojoules
[Convert 3.42 kilojoules to joules
If 1 kilojoule = 1000 joules
3.42 kilojoules = 3.42 x 1000 = 3420J]
Mass = 2.508Kg
[Convert 2.508 kg to grams
If 1 kg = 1000 grams
2.508kg = 2.508 x 1000 = 2508g]
C = ? (let unknown value be Z)
Φ = (Final temperature - Initial temperature)
= 42.061°C - 4.051°C
= 38.01°C
Apply the formula, Q = MCΦ
3420J = 2508g x Z x 38.01°C
3420J = 95329.08g•°C x Z
Z = (3420J / 95329.08g•°C)
Z = 0.03588 J/g°C
Round the value of Z to the nearest thousandth, hence Z = 0.036 J/g°C
Thus, the specific heat of the substance is 0.036 J/g°C
Answer:
<u>So, the right answer is</u>
No. of moles of FeS₂ = 0.25 mole
Explanation:
From the balanced
4 FeS2 + 11 O2 → 2 Fe2O3 + 8 SO2
it is clear that 4 mol FeS₂ react with O₂ to give Fe₂O₃ and 8 mol of SO₂
First, we have to convert mass of SO₂ into No. of moles as following:
SO₂ has molar mass = 64 g/mol
No. of moles of SO₂ = (mass / molar mass) = (32 g / 64 g/mol) = 0.5 mol
we know that
4 mol FeS₂ gives→ 8 mol of SO₂
1 mol FeS₂ gives→ 2 mol of SO₂
??? mol FeS₂ gives→ 0.5 mol of SO₂
No. of moles of FeS₂ = (0.5 mol * 1 mol ) / 2 mol = 0.25 mol
<u>So, the right answer is</u>
No. of moles of FeS₂ = 0.25 mol
Less friction to stop the wheel from turning
The answer is 34.1 mL.
Solution:
Assuming ideal behavior of gases, we can use the universal gas law equation
P1V1/T1 = P2V2/T2
The terms with subscripts of one represent the given initial values while for terms with subscripts of two represent the standard states which is the final condition.
At STP, P2 is 760.0torr and T2 is 0°C or 273.15K. Substituting the values to the ideal gas expression, we can now calculate for the volume V2 of the gas at STP:
(800.0torr * 34.2mL) / 288.15K = (760.0torr * V2) / 273.15K
V2 = (800.0torr * 34.2mL * 273.15K) / (288.15K * 760.0torr)
V2 = 34.1 mL
I'm going to suppose you want the adjusted chemical reaction, using the formulas of the compounds. You can see it in the image attached.