answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Readme [11.4K]
1 year ago
5

Jason paints 1/4 of the area of his living room walls, w, on Monday. On Tuesday, he paints twice as much as he painted on Monday

. Jason's living room has 210 square feet of wall. How much wall is left to paint?
Mathematics
1 answer:
Lostsunrise [7]1 year ago
6 0
26 and 1/4 square feet
You might be interested in
Bonita has a standard of 2 hours of labor per unit, at $12 per hour. In producing 2600 units, Bonita used 5050 hours of labor at
Eduardwww [97]

Answer:

1800

Step-by-step explanation:

Labor quantity variance= Actual quantity ×standard price - standard quantity ×standard price

Standard quantity=2×2600=5200

Labor quantity variance

5050×12-5200×12=1800

3 0
2 years ago
Davi has 75 flower seeds. He wants to plant the seeds in pots so that every seed is planted, and every pot has
Vlada [557]

Answer:

15 pots

Step-by-step explanation:

If you divide 75 by 5 then you get 15. So if you plant 5 seeds per pot then you will need 15 pots to plant all of the seeds.

Hope this is what you wanted.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Leona purchased a $1,000 bond having a quoted price of 99.875. She had to pay a 5.5% brokerage fee (of the selling price). What
Zina [86]

Answer:

The total cost of the bond is none of the given choices.

Step-by-step explanation:

The selling price of a $1000 bond  =   $99.875

The brokerage fee = 5.5 %

Now, 5.5%  of $99.875 =  \frac{5.5}{100}  \times 99.875 = 5.493

So, the brokerage fee = $5.493

Now, to find out the total cost of the bond:

Total Cost  = The selling Price + Brokerage Price

                  = $99.875 + $5.493

                  =  $105.368

or, the total price of the $1000 bond is $ 105.368.

Hence,  the total cost of the bond is none of the given choices.

7 0
1 year ago
Mrs. Ronilo had her students make a stem-and-leaf plot of the heights of all of the students in the class. The mean was 55. Dave
shutvik [7]
Given that the mean is 55 inches  and Dave is 57 inches, he would have increased the mean of the height in the stem-and-leaf plot that the students were making. This is however is also dependent upon the central tendency that was used, in this case the central tendency is mean or average. 
8 0
1 year ago
Read 2 more answers
Tim was given a large bag of sweets and ate one third of the sweets before stopping as he was feeling sick. The next day he ate
mars1129 [50]

Answer: In the beginning he was given 27 sweets.

Step-by-step explanation: The most logical thing to do is to solve it backwards, that is, from what he had at the end of the third day up till the beginning of the first day.

On the third day he ate one-third and had 8 sweets left over. To determine how many he started with on the third day, let the total on day three be called a. If one-third of a is eaten, then the left over which is two-thirds is 8. That is;

8/a = 2/3

By cross multiplication we now have

8 x 3 = 2a

24/2 = a

a = 12

Let the number of sweets he had on day two be called b. If he ate one-third of b and he had 12 left over, then the two-thirds left over is 12 and we now have;

12/b = 2/3

By cross multiplication we now have

12 x 3 = 2b

36 = 2b

36/2 = b

b = 18

Let the number of sweets he had on day one be called x. If he ate one-third of x and he had 18 left over, then the two-thirds left over is 18, and we now have;

18/x = 2/3

By cross multiplication we now have

18 x 3 = 2x

54 = 2x

x = 27

Therefore Tim was given 27 sweets at the beginning.

3 0
2 years ago
Other questions:
  • The image below represents a 12 x 16 room with an 8 x 10 piece of linoleum centered in the room. The yellow and blue rectangles
    8·2 answers
  • Assume there are 365 days in a year.
    15·1 answer
  • Eleni bought 3 packs of crayons. She then found 3 crayons in her desk Eleni now has 24 crayons. How many crayons were in each pa
    11·1 answer
  • Mr. Martin is giving a math test next period. The test, which is worth 100 points, has 29 problems. Each problem is worth either
    10·1 answer
  • A carpool service has 2,000 daily riders. A one-way ticket costs $5.00. The service estimates that for each $1.00 increase to th
    8·1 answer
  • Ivy and cammie sold tulip and daffodil bulb packages for their spring fundraiser. Ivy sold 12 packages of tulip bulbs (X) and 14
    11·2 answers
  • A man bought two watches for Rs 2,500 each. He sold one of them at 10% profit and the other at 4% loss. What was his gain or los
    9·1 answer
  • Lauren bought 4 bags of popcorn for $3.00. What is the unit rate per bag of popcorn."?
    12·1 answer
  • The graph shows the function representing the recommended amount of mulch, in cubic yards, for circular flowerbeds based on the
    16·1 answer
  • A parking garage charges a fixed amount of money for each hour that it is used.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!