Answer: The weight/weight % or percent by mass of the solute is 5.41 %.
Explanation:
Mass of the sodium sulfate,w = 9.74 g
Volume of the water = 165 mL
Density of the water = 1 g/mL

Mass of the water =
Mass of the solution, W:
Mass of solute + Mass of solvent =9.47 g + 165 g=174.47 g

The weight/weight % or percent by mass of the solute is 5.41 %.
Hello!
To do this, use the molar mass. This is how much a mole of an atom weighs. A mole is 6.02214076×10²³ atoms.
Molar masses of:
Se: 78.96 g/mol
Cu: 63.546 g/mol
Ba: 137.327 g/mol
Now, the element with the highest molar mass will have the fewest atoms. This is because the element weighs more, so therefore for the same amount of mass, there will be less of the element needed to reach that mass.
Therefore, 10g of Ba would have the fewest number of atoms.
Hope this helps!
Answer:
The volume of the sample is 17.4L
Explanation:
The reaction that occurs requires the same amount of CO and NO. As the moles added of both reactants are the same you don't have any limiting reactant. The only thing we need is the reaction where 4 moles of gases (2mol CO + 2mol NO) produce 3 moles of gases (2mol CO2 + 1mol N2). The moles produced are:
0.1800mol + 0.1800mol reactants =
0.3600mol reactant * (3mol products / 4mol reactants) = 0.2700 moles products.
Using Avogadro's law (States the moles of a gas are directly proportional to its pressure under constant temperature and pressure) we can find the volume of the products:
V1n2 = V2n1
<em>Where V is volume and n moles of 1, initial state and 2, final state of the gas</em>
Replacing:
V1 = 23.2L
n2 = 0.2700 moles
V2 = ??
n1 = 0.3600 moles
23.2L*0.2700mol = V2*0.3600moles
17.4L = V2
<h3>The volume of the sample is 17.4L</h3>
C2H6O + O2 ---> C2H4O2 + H2O
using the molar masses:-
24+ 6 + 16 g of C2H6O produces 24 + 4 + 32 g C2H4O2 (theoretical)
46 g produces 60g
60 g C2H4O2 is produced from 46g C2H6O
1g . .................................46/60 g
700g ................................. (46/60) * 700 Theoretically
But as the yield is only 7.5%
the required amount is ((46/60) * 700 ) / 0.075 = 7155.56 g
= 7.156 kg to nearest gram. Answer
Answer:
In order to take steps by humans for controlling the change in climate.
Explanation:
It is important that scientist find out the change which occurs in the climate with the passage of time by performing experiments and also repeat the experiments in order to verify their findings. Due to these experiments, scientists also find out the reasons behind of climate change which enable us to take steps in preventing the change that occurs in the environment. it is also important for scientists to be able to explain how they know that climate has changed over time in order to explain that he is not assuming or making predictions, he has to provide evidence for his statement which is only be possible through experiments.