Answer:
The average persons requires 75000 breaths to exhale 1.0 Kg of fat
Explanation:
Note: The question is incomplete. The complete question is given below:
"The human body burns glucose (C6H1206) for energy according to this chemical reaction:
C6H1206 + 602----> 6CO2 + 6H20
The products of the reaction are carbon dioxide (CO2) and water (H20). Interestingly, all of the carbon dioxide and much of the water exits the body through the lungs: on every breath, the average person exhales 500 mL of air, which is typically enriched to 4% CO2 and 5% water vapor by volume. In short, when a person loses weight by dieting, the weight that is lost actually departs his body as a gas, every time he exhales. Each kilogram of body fat lost requires exhaling about 3.0 kg of carbon dioxide. Calculate how many breaths it takes an average person to "exhale" 1.00 kg of fat. Round your answer to the nearest thousand. You'll need to know that the density of CO2 is 2.0 kg/m³”.
Volume of air exhaled on average per breath = 500 mL
Volume of CO2 exhaled per breath = 4/100 × 500 = 20 mL
Since, 1000000 mL = 1 m³;
20 mL = 0.00002 m³
3.0 kg of CO2 is exhaled per Kg of fat.
Density of CO2 = 2.0 Kg/m³
Volume = mass/density
Volume of 3.0 Kg CO2 = 3.0/2.0 = 1.5 m³
Number of breaths that will have a volume of 1.5 m³ = 1.5/0.00002 = 75000 breaths.
An element that exist as a discreet atom has only one atom which can stand alone on its own. Example of this is Neon, which is a noble gas. The chemical symbol for neon is Ne.
Elements are able to exist as discreet atom because they are chemical stable and inert.
Answer:
Possible lowest volume = 0.19 cm
Possible highest volume = 0.21 cm
Explanation:
given data
volumetric pipette uncertainty = 0.01 cm³
total volume = 0.20 cm³
solution
we will get here Possible lowest and highest volume that is express as
Possible lowest volume = total volume - uncertainty .....................1
Possible highest volume = total volume + uncertainty ....................2
put here value in both equation and we get
Possible lowest volume = 0.20 cm - 0.01 cm
Possible lowest volume = 0.19 cm
and
Possible highest volume = 0.20 cm + 0.01 cm
Possible highest volume = 0.21 cm
Answer:
293.15 K.
Explanation:
It is given that, the room temperature is 20 degrees Celsius.
We need to convert this temperature into kelvin.
The conversion from degrees Celsius to Kelvin is as follows :

We have, 
So,

So, the room temperature is 293.15 kelvin.