Bond valuation:
<span>Par value = Maturity value = FV = $1,000 </span>
<span>Coupon rate = 7.5% </span>
<span>Years to maturity = N = 19 </span>
<span>Required rate = I/YR = 5.5% </span>
<span>(Coupon rate)(Par value) = PMT = $75 </span>
<span>PV = $1,232.15</span>
Answer:
$200,000
Explanation:
This involves revenue recognition based on percentage of work completed (cost to completion technique). Revenue to be recognized per time is assessed based on the level of cost incurred compared with the total cost to be incurred.
Given that the total approved budget for the project is $600,000, If at the end of the first three weeks of work, $160,000 has been spent, and five miles of road have been completed for a a 15-mile road, the earned value of the project at the end of the first three weeks
= 5/15 * $600,000
= $200,000
Answer:
In my opinion they can be a big problem because if you can not use the uber in some community it's useless but they are banning ubers because the taxis business are loosing money and the uber is replacing the taxi business.
There is an own opinion question, so try to answer by yourself
Answer:
I would Like to receive $100 in one month rather in two months.
I would like to take to take dinner in one month rather in two months.
Explanation:
Time value of money money describes that the amount now in hand is worth more rather having it after some time. All the money have potential earning capacity and it earn with the passage of time as time gone the earning will also lost. That is why it is better to receive money in one month rather in two months and have dinner in one month rather in two months.
Answer:
Alex is not at his seat and Danny urgently requires some documents, so he logs in to Alex's computer and mails the file to himself.
Explanation:
Logging in to another employee's system without his/her consent nor informing the boss of the firm is an unethical business practice.
Alex might have some vital and private information or data on his system in which he alone must access it.