Speed (m/s) = distance (metres) ÷ time (seconds)
For Track 1: 0.2 ÷ 2 = 0.1m/s
For Track 2: 0.2 ÷ 2 = 0.1m/s
For Track 3: 0.6 ÷ 6 = 0.1m/s
For Track 4: 0.4 ÷ 6 = 0.07m/s
The train on Track 4 had the slowest speed because it's got the shortest speed and it's covering less distance per second therefore it is slower.
Answer:
C3H8 + 5O2 ====> 3CO2 + 4H20
102 grams.
Equation:
Quantify of heat = mass x specific heat x difference in temperature
We have: quantity of heat : 2300J
specific heat: .449 J/g
difference in t: 80 - 30 = 50
Solve for mass: 2300 = mass x 0.449 x 50
mass = 102.449
2 sig-figs --> 102 grams
Explanation:
Since the wheel moves up and down, the position that represents the potential energy is that which has the maximum height from the ground.
Potential energy is the energy at rest of a body.
It is given as:
Potential energy = m x g x h
m is the mass of the body
g is the acceleration due to gravity
h is the height of the body
We can see that mass and height are directly related to the potential energy a body exerts.
The higher the wheel from ground, the higher its potential energy.
learn more
Potential energy brainly.com/question/10770261
#learnwithBrainly
<span>A piece of sodium metal can be described as a soft silvery white metal that is highly reactive and can sometimes cause explosions. This is the reason why it doesn't occur naturally as an isolated metal. Instead, different sodium containing compounds undergo different processes to isolate the sodium metal.</span>