Answer:
Explanation:
delta V = v * alpha * delta T
= V * 0.00053 * (92.2 - 55.0)
= 0.019716 V
percentage that the owner
= [delta V / V] * 100
= [0.019716 V / V] * 100
= 1.9716 %
Answer:
(a) A = 0.650 m
(b) f = 1.3368 Hz
(c) E = 17.1416 J
(d) K = 11.8835 J
U = 5.2581 J
Explanation:
Given
m = 1.15 kg
x = 0.650 cos (8.40t)
(a) the amplitude,
A = 0.650 m
(b) the frequency,
if we know that
ω = 2πf = 8.40 ⇒ f = 8.40 / (2π)
⇒ f = 1.3368 Hz
(c) the total energy,
we use the formula
E = m*ω²*A² / 2
⇒ E = (1.15)(8.40)²(0.650)² / 2
⇒ E = 17.1416 J
(d) the kinetic energy and potential energy when x = 0.360 m.
We use the formulas
K = (1/2)*m*ω²*(A² - x²) (the kinetic energy)
and
U = (1/2)*m*ω²*x² (the potential energy)
then
K = (1/2)*(1.15)*(8.40)²*((0.650)² - (0.360)²)
⇒ K = 11.8835 J
U = (1/2)*(1.15)*(8.40)²*(0.360)²
⇒ U = 5.2581 J
Answer:
halved
Explanation:
The velocity of the a wave is obtained by multiplying the frequency and wavelength.

Where
v = Velocity
f = Frequency
= Wavelength
The velocity here is constant. So, if the frequency is doubled the wavelength is halved.
To solve this problem it is necessary to take into account the concepts related to Centripetal Force and Friction Force.
In the case of the centripetal force, we know that it is defined as

Where,
m=mass
v= velocity
r= Radius
In the case of the Force of Friction we have to,

Where,
Friction Constant
m= mass
g= gravity
According to the information given, the centripetal force must be less than or equal to the friction force to stay on the road, in this way

Re-arrange to find the velocity,



Therefore la velocidad del carro debe ser igual o menor a 42m/s para mantenerse en el camino
Answer:
the correct answer is A, the object goes 4 times as far
Explanation:
This is a projectile launching approach. Where the parameter we are controlling is the initial speed and they ask us how far it goes from the initial one. Let's calculate the range with a speed (vo)
R1 = v₀² sin 2θ / g
Now let's double vo, the new speed is
v = 2 v₀
We calculate the scope
R2 = (2v₀)² sin 2θ / g
R2 = 4 v₀² sin 2θ / g
R2 = 4 R1
Therefore the correct answer is A, the object goes 4 times further