% yield = 80.719
<h3>Further explanation</h3>
Given
22.0 g of Mgl₂
25.0 g of Mg
25.0 g of l₂
Required
The percent yield
Solution
Reaction
Mg + I₂⇒ MgI₂
mol Mg = 25 g : 24.305 g/mol = 1.029
mol I₂ = 25 g : 253.809 g/mol = 0.098
Limiting reactant = I₂
Excess reactant = Mg
mol MgI₂ based on I₂, so mol MgI₂ = 0.098
Mass MgI₂ (theoretical):
= mol x MW
= 0.098 x 278.114
= 27.255 g
% yield = (actual/theoretical) x 100%
% yield = (22 / 27.255) x 100%
% yield = 80.719
Answer:
At equal concentration of HBCG and BCG^-, the colour is green. This colour first appears at pH = 3.8
Explanation:
HBCG is an indicator that is prepared by dissolving the solid in ethanol.
Since
Ka=[BCG−][H3O+][HBCG]When [BCG-] = [HBCG], then Ka = [H3O+].
If pH = 3.8
Ka= [H3O+] = -antilog pH = -antilog (3.8)
Ka= 1.58 ×10^-4
<u>Answer:</u> The electronic configuration of the elements are written below.
<u>Explanation:</u>
Electronic configuration is defined as the representation of electrons around the nucleus of an atom.
Number of electrons in an atom is determined by the atomic number of that atom.
For the given options:
- <u>Option a:</u> Carbon (C)
Carbon is the 6th element of the periodic table. The number of electrons in carbon atom are 6.
The electronic configuration of carbon is 
- <u>Option b:</u> Phosphorus (P)
Phosphorus is the 15th element of the periodic table. The number of electrons in phosphorus atom are 15.
The electronic configuration of phosphorus is 
- <u>Option c:</u> Vanadium (V)
Vanadium is the 23rd element of the periodic table. The number of electrons in vanadium atom are 23.
The electronic configuration of vanadium is 
- <u>Option d:</u> Antimony (Sb)
Antimony is the 51st element of the periodic table. The number of electrons in antimony atom are 51.
The electronic configuration of antimony is 
- <u>Option e:</u> Samarium (Sm)
Samarium is the 62nd element of the periodic table. The number of electrons in samarium atom are 62.
The electronic configuration of samarium is 
Hence, the electronic configuration of the elements are written above.
Answer:
A. Move the buret clamp to a ring stand with a larger base.
Explanation:
The ring stands are used to hold burettes, light in weight to avoid loss of stability, that is why it is necessary to change the size of the ring stand so that it can support the buret that we are going to use. It is not recommended to balance it with the hand since it would give us an inaccurate result in the titration.
Answer:
2) The volume of an underwater bubble increases as it rises and the pressure decreases
hope it was useful for you
stay at home stay safe