Answer: The empirical formula of the compound is 
Explanation:
Empirical formula is defined formula which is simplest integer ratio of number of atoms of different elements present in the compound.
Percentage of iron in a compound = 36.76 %
Percentage of sulfur in a compound = 21.11 %
Percentage of oxygen in a compound = 42.13 %
Consider in 100 g of the compound:
Mass of iron in 100 g of compound = 36.76 g
Mass of iron in 100 g of compound = 21.11 g
Mass of iron in 100 g of compound = 42.13 g
Now calculate the number of moles each element:
Moles of iron=
Moles of sulfur=
Moles of oxygen=
Divide the moles of each element by the smallest number of moles to calculated the ratio of the elements to each other
For Iron element = 
For sulfur element =
For oxygen element = 
So, the empirical formula of the compound is 
Answer:
A titration
Explanation:
A common example of a titration is when we have an acid of unknown concentration, so we add a known volume of a base of known concentration. This process lets us determine the concentration of the acid.
By definition, a titration is a quantitative analysis, as we determine how much of an analyte is there in a sample. However, <u>there are quantitative analyzes which are not titrations</u>. This is why the most appropiate answer is<em> a titration</em>.
The k is the proportionality constant of the reaction. Graphically, this is the slope of the graph. Since the graph is linear, then there is only 1 value of k. To calculate this, choose two random points in the line. Suppose we use (0.15,10) and (0.30,20), calculate for the slope.
Slope = k = (10 - 20)/(0.15 - 0.30) = 66.67 mL CO₂/g CaCO₃
<span>The question says,'which statement best describes how an ionic bond forms. The correct option is A. Ionic bonds are formed as a result of complete transfer of electrovalence electrons from one atom to another. The atom that donate the electron become a positively charged ion while the atom that received the atom become a negatively charged ion.</span>
Answer:
293.15 K.
Explanation:
It is given that, the room temperature is 20 degrees Celsius.
We need to convert this temperature into kelvin.
The conversion from degrees Celsius to Kelvin is as follows :

We have, 
So,

So, the room temperature is 293.15 kelvin.