Answer:
The amount that should be in the account after 15 years is $95,321.85
Step-by-step explanation:
According to the given data, we have the following:
monthly amount of $220=R
interest rate is fixed at 2.05%. We require the monthly ineterest rate, hence monthly interest rate= 2.05%/12=0.1708%=0.0017
t=15years×12=180 months
In order to calculate how much should be in the account after 15 years, we would have to use the following formula:
Ap=<u>R(1-(1+i)∧-t)</u>
i
Ap=<u>220(1-(1+0.0017)∧-180)</u>
0.0017
Ap=<u>162,04</u>
0.0017
Ap=$95,321.85
The amount that should be in the account after 15 years is $95,321.85
<u />
He ate 1 - 6/8 which is 2/8, or 1/4 of an orange.
case 1,
Let the CP be ₹x,
SP = ₹2400
Profit = SP – CP
= 2400 – x
Profit % = {(2400–x)/ x} × 100%
According to the question,
{(2400–x)/ x} × 100 = 25
=> (2400–x)/ x= 25 /100
=> 100(2400–x) = 25x [ cross multiplication]
=> 240000 – 100x = 25x
=> 240000 = 25x + 100x
=> 240000 = 125x
=> 240000/125 = x
=> x = 1920
So, CP = ₹1920
case 2,
SP = ₹2040
Profit = SP – CP
= 2040 – 1920
= ₹120
profit % = 120/1920 × 100%
= 16%
<h3>Thus, his profit would be 16% if he had sold his goods for ₹2040.</h3>
Decrease = Rs 800- Rs 640= Rs 160
Percentage decrease = (Decreased amount / Original amount) * 100
= 640/ 800 * 100 = 80%
1/2 because 5/9 is equivalent to 10/18. Half of 18 is 9 and 10 is close to 9 so the nearest benchmark fraction you should round to is 1/2. Hope this helps you!