Answer:
The distance to his office is 2.5 miles.
Step-by-step explanation:
Given : Wade bicycles at a speed of 10 miles an hour and arrives at his office in only 15 minutes.
To find : What is the distance in miles to his office?
Solution :
The relationship between distance, speed and time is

The speed of bicycle is 10 miles per hour.
Time taken is 15 minutes.
Converting into hours,
1 hour = 60 minutes
1 minute =
hours
15 minute =
hours
15 minute = 0.25 hours
Substitute the value sin the formula,


Therefore, The distance to his office is 2.5 miles.
A) set x as the number of cameras
18x=9x+1800
9x=1800
x=200
b) i'm assuming it's increasing production from my answer in a, so the profit would be 18(250)-(9*250+1800)=4500-4050=450
Ok, so if the angle is 120 degrees, its one third of the full cake (which is 360 degrees). So the area of the whole circle (worked out with area = pi * r^2 where r is 30) gives 900*pi, and so one third of that (because her slice is one third) is 300pi.
Answer:
Question 13: For age groups y=1 and y=1.3 response is 8 microseconds.
Question 14: The club was making a loss between 11.28 and 4.88 years.
Step-by-step explanation:
Question 13:
The age group y for which the response rate R is 8 microseconds is given by the solution of the equation

We graph this equation and find the solutions to be

Since only positive solutions for y are valid in the real world we take only those.
Thus only for age groups y=1 and y=1.3 the response is 8 microseconds.
Question 14:
The footbal club is making a loss when 
Or

We graph this inequality and find the solutions to be
and 
Since in the real world only positive values for t are valid, we take the the second solution to be true.
Thus the club was making a loss in years 
You gotta move that b to the side ya digg