answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
hoa [83]
2 years ago
14

Meg needs to have her car repaired. Parts will cost $905, and the labor cost for the job is $499. What will be the total cost fo

r the job? Check your answer using the inverse operation
Mathematics
2 answers:
Alona [7]2 years ago
8 0
1- getting the total cost:
We know that Me will pay:
$905 for parts and $499 for labor cost
This means that:
Total amount paid = price for parts + labor cost
Total amount paid = 905 + 499
Total amount paid = $1404

2- checking using inverse operation:
Assume Meg pays $1404 for her car repairs. This cost includes both the price of parts and the labor cost.
Given that the price of parts = $905:
labor cost = 1404 - 905 = $499

Hope this helps :)
ludmilkaskok [199]2 years ago
6 0
905
+499
----------
1,404


1404
-499
-----------
905
You might be interested in
A portion of a hiking trail slopes upward at about a 6 angle. To the nearest tenth of a foot, what is the value of x, the distan
Firdavs [7]
The distance covered by the hiker if he traveled a horizontal distance of 120 ft at and angle of 6° will be given by:
cos θ=adjacent/hypotenuse
let the hypotenuse be h, adjacent =120 ft, θ=6°, thus plugging in the values we shall have:
cos 6=120/h
h=120/cos 6
h=120.661 ft
Answer: 120.661 ft
4 0
2 years ago
Maggie bought 3/4 of a pound of bananas and 4 boxes of cereal for $10.11. If each box of cereal cost $2.40, what was the price o
beks73 [17]
If you had 4 boxes of cereal and each costs $2.40, the total cost would be $9.60 (2.40×4).

The total cost of the bananas and the cereal cost $10.11. To find how much the 3/4 of bananas cost, simply subtract $9.60 away from $10.11 (10.11-9.6), which gives you $0.51.

The question asks for 1 pound of bananas but you only have the cost of 3/4. So, divide your cost by 3 to give you the cost of 1/4. (0.51÷3), which gives you $0.17.

The last step is to multiply this answer by 4 because 4/4 will result in a whole, or in this case, one pound (0.17×4) and thus gives you the cost $0.68 for one pound of bananas.

(please correct me if I'm wrong, hope this helped c: )
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
The average heights of four samples taken from a population of students are shown in the table. Which of these is most likely cl
Ne4ueva [31]

Answer:

It would be D, 62

Step-by-step explanation:

The sample size for the group with the average height is the highest, being at 40 instead of 30, 20, or 10, and therefore has the most accurate average height.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Sue scored a total of 35 points in two games.she scored 6 times as many points in the second game than in the first.how many mor
kirill115 [55]
Okay,
Both games are: 35
First game: ?
Second game: 6 more than the first.
So,
first we subtract 6 from 35.
35 - 6 = 29
Divide by 2.
49 divided by 2 = 14.5
Add the 6 point= 14.5 + 6 = 20.5
To make sure add.
First game: 14.5
Second game:20.5
14.5 + 20.5 = 35
3 0
2 years ago
Write each repeating decimal using bar notation. 2.034034 0.9222 0.7777
zubka84 [21]

Answer:

4,2,7

Step-by-step explanation

they are the ones repeating at the end

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • In ∆ABC, AC = 15 centimeters, m B = 68°, and m C = 24°. What is BC to two decimal places?
    12·2 answers
  • 5% of people receiving your email opened it. 1% of people receiving your email click a link. Of those who opened the email, what
    7·2 answers
  • Ava flipped a coin 2 times. What are all the possible outcomes in the sample space? Let T represent the coin landing tails up an
    13·2 answers
  • Cindy’s parking garage charges $3.50 for weekday parking, and weekends are half price. If Cindy parked in the garage 20 times pe
    7·1 answer
  • Paul is purchasing a dehumidifier for $162.75, including tax. He gives the sales clerk 1 fifty-dollar bill, 4 twenty-dollar bill
    5·2 answers
  • Which list correctly orders A, B, and C from least to greatest when A = –8, B = StartAbsoluteValue negative 6 EndAbsoluteValue,
    12·2 answers
  • Given the graph below, find GH.
    15·1 answer
  • Every week, Jeffrey cleans out the wishing well at the park. How much money did he find this week? Use these clues to figure out
    9·2 answers
  • Does anyone remember that one math game that had origami animals as characters. If so tell me!
    9·1 answer
  • A scale drawing of a rectangular park is 5 inches wide and 7 inches ong. The actal prake is 280 yards long. What is the area of
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!