Answer:
1.73 atm
Explanation:
Given data:
Initial volume of helium = 5.00 L
Final volume of helium = 12.0 L
Final pressure = 0.720 atm
Initial pressure = ?
Solution:
"The volume of given amount of gas is inversely proportional to its pressure by keeping the temperature and number of moles constant"
Mathematical expression:
P₁V₁ = P₂V₂
P₁ = Initial pressure
V₁ = initial volume
P₂ = final pressure
V₂ = final volume
Now we will put the values in formula,
P₁V₁ = P₂V₂
P₁ × 5.00 L = 0.720 atm × 12.0 L
P₁ = 8.64 atm. L/5 L
P₁ = 1.73 atm
Answer:
quantity of heat= <u>mc</u>*they
=50.3*0.930*(67-23)
=46.779*44
=2058.276
quantity of heat =2058.3kJ
Answer:
<h3>

</h3>
Explanation:
First balance the chemical equation:
⇄ 
two components are solid so these two will not exert any kind of pressure in the container so at equilibrium only CO2 will apply pressure on the container
Therefore only partial pressure of CO2 will be taken for the calculation of equilibrium pressure constant i.e. Kp
![K_p=[CO_2]](https://tex.z-dn.net/?f=K_p%3D%5BCO_2%5D)
![[CO_2]=p](https://tex.z-dn.net/?f=%5BCO_2%5D%3Dp)



Answer:
6.25 hours
Explanation:
From the question;
- Penny can knit 4 rows in 5 minutes
We need to determine the time it will take for her to knit 300 rows
4 rows = 5 minutes
300 rows = ?
= (300 × 5 ) ÷ 4
= 375 minutes
But, 1 hour = 60 minutes
Therefore;
= 375 ÷ 60
= 6.25 hours
Thus, it will take penny 6.25 hours to knit 300 rows
An acid-base reaction or a neutralization reaction is a <u>chemical reaction that occurs between an acid and a base producing a salt and water</u>. The acids and bases can be strong or weak depending on their degree of ionization in water.
Butyric acid is a weak acid and in water it is ionized in the following way, loosing a proton (H+):
HC4H7O2 (aq) ⇆ H+ (aq) + C4H7O2- (aq)
On the other hand, potassium hydroxide is a strong base, so it will be completely ionized in water:
KOH(aq) → K+(aq) + OH-(aq)
Then the <u>net acid-base reaction</u> between butyric acid and KOH is:
HC4H7O2 (aq) + OH- (aq) ⇆ H2O + C4H7O2- (aq)
It is valid to consider only the OH- produced from the ionization of KOH in water since, as mentioned, this molecule is completely ionized. Also, we do not include the K + in the net equation since it is a spectator ion, it does not undergo chemical changes.