<u>Answer:</u> The
for the reaction is 54.6 kJ/mol
<u>Explanation:</u>
For the given balanced chemical equation:

We are given:

- To calculate
for the reaction, we use the equation:
![\Delta G^o_{rxn}=\sum [n\times \Delta G_f(product)]-\sum [n\times \Delta G_f(reactant)]](https://tex.z-dn.net/?f=%5CDelta%20G%5Eo_%7Brxn%7D%3D%5Csum%20%5Bn%5Ctimes%20%5CDelta%20G_f%28product%29%5D-%5Csum%20%5Bn%5Ctimes%20%5CDelta%20G_f%28reactant%29%5D)
For the given equation:
![\Delta G^o_{rxn}=[(2\times \Delta G^o_f_{(COCl_2)})]-[(1\times \Delta G^o_f_{(CO_2)})+(1\times \Delta G^o_f_{(CCl_4)})]](https://tex.z-dn.net/?f=%5CDelta%20G%5Eo_%7Brxn%7D%3D%5B%282%5Ctimes%20%5CDelta%20G%5Eo_f_%7B%28COCl_2%29%7D%29%5D-%5B%281%5Ctimes%20%5CDelta%20G%5Eo_f_%7B%28CO_2%29%7D%29%2B%281%5Ctimes%20%5CDelta%20G%5Eo_f_%7B%28CCl_4%29%7D%29%5D)
Putting values in above equation, we get:
![\Delta G^o_{rxn}=[(2\times (-204.9))-((1\times (-394.4))+(1\times (-62.3)))]\\\Delta G^o_{rxn}=46.9kJ=46900J](https://tex.z-dn.net/?f=%5CDelta%20G%5Eo_%7Brxn%7D%3D%5B%282%5Ctimes%20%28-204.9%29%29-%28%281%5Ctimes%20%28-394.4%29%29%2B%281%5Ctimes%20%28-62.3%29%29%29%5D%5C%5C%5CDelta%20G%5Eo_%7Brxn%7D%3D46.9kJ%3D46900J)
Conversion factor used = 1 kJ = 1000 J
- The expression of
for the given reaction:

We are given:

Putting values in above equation, we get:

- To calculate the Gibbs free energy of the reaction, we use the equation:

where,
= Gibbs' free energy of the reaction = ?
= Standard gibbs' free energy change of the reaction = 46900 J
R = Gas constant = 
T = Temperature = ![25^oC=[25+273]K=298K](https://tex.z-dn.net/?f=25%5EoC%3D%5B25%2B273%5DK%3D298K)
= equilibrium constant in terms of partial pressure = 22.92
Putting values in above equation, we get:

Hence, the
for the reaction is 54.6 kJ/mol
Answer:
Carbondioxide, water and ATP
Explanation:
The reaction is called aerobic respiration because oxygen from the air is needed for it to work.
Full Question;
The strongest force observed at the surface of the glass is ______
Water is _______ and interacts generating _______ adhesive interactions with the glass.
Hexane is _______ and interacts generating _________ adhesive interactions with the glass.
Answer:
The strongest force observed at the surface of the glass is Dipoles
Water is polar and interacts generating strong adhesive interactions with the glass.
Hexane is nonpolar and interacts generating only weak adhesive interactions with the glass.
Answer:
The mass was there all along, it was just in the air. The weight of the oxygen from the air is not weighed in the beginning, only at the end as part of the product, making it seem like there is a total mass change.
1 mole of NaHCO3 contains 84.007g,
Therefore,to get the number of mass of 6.33 mol we multiply the number of moles and the relative formula mass.
That is; 6.33 moles × 84.007 g = 531.764 g
Hence the mass of 6.33 moles of NaHCO3 is 531.764 grams