Answer:
The enthalpy change for the given reaction is 424 kJ.
Explanation:

We have :
Enthalpy changes of formation of following s:



(standard state)
![\Delta H_{rxn}=\sum [\Delta H_f(product)]-\sum [\Delta H_f(reactant)]](https://tex.z-dn.net/?f=%5CDelta%20H_%7Brxn%7D%3D%5Csum%20%5B%5CDelta%20H_f%28product%29%5D-%5Csum%20%5B%5CDelta%20H_f%28reactant%29%5D)
The equation for the enthalpy change of the given reaction is:
=

=


The enthalpy change for the given reaction is 424 kJ.
Answer:
The volume of mercury-contaminated water that has to be consumed to ingest 0.100 g mercury is 2.50 × 10⁴ l
Explanation:
Hi there!
First, let´s convert 0.100 g to mg:
0.100 g · (1000 mg/1 g) = 100 mg
The contaminated water has 0.004 mg per liter, then, we have to find the volume of water that contains 100 mg of mercury:
100 mg · (1 l / 0.004 mg) = 2.50 × 10⁴ l
Then, the volume of mercury-contaminated water ( at a concentration of 0.004 mg/l) that has to be consumed to ingest 0.100 g mercury is 2.50 × 10⁴ l
Have a nice day!
Answer:
C
green traveled les distance but still ended up in the same location as red
A micelle refers to an aggregate of a surfactant molecule, which a dispersed in a liquied colloid. In an aqueous liquid, a micelle is arranged in such a way that its hydrophillic head region will be in contact with the surrounding solvents while the hydrophobic tail region will be embedded in its center.
The three dimensional shape of a micelle is A SPHERE.
Answer:
C8H17N
Explanation:
Mass of the unknown compound = 5.024 mg
Mass of CO2 = 13.90 mg
Mass of H2O = 6.048 mg
Next, we shall determine the mass of carbon, hydrogen and nitrogen present in the compound. This is illustrated below:
For carbon, C:
Molar mass of CO2 = 12 + (2x16) = 44g/mol
Mass of C = 12/44 x 13.90 = 3.791 mg
For hydrogen, H:
Molar mass of H2O = (2x1) + 16 = 18g/mol
Mass of H = 2/18 x 6.048 = 0.672 mg
For nitrogen, N:
Mass N = mass of unknown – (mass of C + mass of H)
Mass of N = 5.024 – (3.791 + 0.672)
Mass of N = 0.561 mg
Now, we can obtain the empirical formula for the compound as follow:
C = 3.791 mg
H = 0.672 mg
N = 0.561 mg
Divide each by their molar mass
C = 3.791 / 12 = 0.316
H = 0.672 / 1 = 0.672
N = 0.561 / 14 = 0.040
Divide by the smallest
C = 0.316 / 0.04 = 8
H = 0.672 / 0.04 = 17
N = 0.040 / 0.04 = 1
Therefore, the empirical formula for the compound is C8H17N