Answer : The value of
at temperature 500 K is 52.0
Explanation : Given,
Partial pressure of
at equilibrium = 0.240 atm
Partial pressure of
at equilibrium = 0.608 atm
Partial pressure of
at equilibrium = 1.35 atm
The balanced equilibrium reaction is,

The expression of equilibrium constant
for the reaction will be:

Now put all the values in this expression, we get :


Therefore, the value of
at temperature 500 K is 52.0
Answer: C.
ability of an atom to attract an electron from another atom toward itself.
Explanation:
Electronegativity is the chemical property that describes the ability of an atom to attract electron to itself. It is responsible for bond formation between atoms.
Answer: electrons
Explanation: moving electrons cause momentarily charge
Distribution on molecule. This distribution induces similar distribution to
Adjacent molecule.
Answer:
177.277amu
Explanation:
the total occuring isotopes for Hafnium is =6.
First isotope had an atomic weight of 173.940amu
Second isotope =175.941amu
Third isotope =176.943amu
Fourth isotope=177.944amu
Fifth isotope. =178.946amu
sixth isotope .179.947amu
<em>Avera</em><em>ge</em><em> </em><em>ato</em><em>mic</em><em> </em><em>wei</em><em>ght</em><em> </em><em>of</em><em> </em><em>Haf</em><em>nium</em><em>=</em><em> </em><em>sum</em><em> </em><em>of</em><em> </em><em>all</em><em> </em><em>the </em><em>atomi</em><em>c</em><em> </em><em>weights</em><em> </em><em>of</em><em> </em><em>the</em><em> </em><em>iso</em><em>topes</em><em>/</em><em> </em><em>Tota</em><em>l</em><em> </em><em>occu</em><em>ring</em><em> </em><em>isotopes</em>
Thus, 173.940amu+175.941amu+176.943amu+177.944amu+178.946amu+179.947amu.= 1063.661amu
Average atomic weight= 1063.661amu /6 = 177.2768333amu
= 177.277amu to 3 decimal places.