Answer:
(a) 0.0833 or 8.33%
(b) 0.40 or 40%
Step-by-step explanation:
Parts line one (n1) = 1,000 parts
Defects line one (d1) = 100 parts
Parts line two (n2) = 2,000 parts
Defects line two (d2) = 150 parts
Total number of parts (n) = 3,000 parts
a. Probability of a randomly selected part being defective:

The probability is 0.0833 or 8.33%
b. Probability of a part being produced by line one, given that it is defective:

The probability is 0.40 or 40%.
False because it doesn’t meet any triangle congruence theoreme
An hour and 15 minutes i believe. not 100% though
Answer:
Exp Date: 1/17/2017
Exp Time: 4:00am
Prep Date: 12/3/2016
Prep Time: 4:00am
Initials: 12/7/2016
Step-by-step explanation:
A well-detailed version of the question has been uploaded in form of an image for easier understand.
Looking at the question, it was said that she received her store order on 12/3/2016 at 4am, this implies that the prep date and time are 12/3/2016 and 4am respectively. Also, it was said that the expiration date was printed on the product and it is 1/17/2017. Obviously, the expiration time would also be 4am because it was prepared at 4am and if we calculate in. 24hours we would get 4am at the expiration date as well. Lastly, we were told she opened the product she received on 12/7/2016 which is the initial date the product was used. From all these we can deduce the following:
Exp Date: 1/17/2017
Exp Time: 4:00am
Prep Date: 12/3/2016
Prep Time: 4:00am
Initials: 12/7/2016
Answer:
Pi(5^2)(13) + One-third pi (5^2)(12)
Step-by-step explanation:
trust me