<span>Using the kinematic equations:
(final velocity)^2 = (initial velocity)^2 - 2 * acceleration * distance
Assuming the acceleration/deceleration on the car is constant from a constant force on the brakes. Converting from mph to m/s using 0.447 (so 34 mph is 15.2 m/s)
(0)^2 = (15.2)^2 - 2 * acceleration * 29
acceleration = 4.0 m/s^2
Had the car been going 105.4 mph (47.1 m/s)
(0)^2 = (47.1)^2 - 2 * 4 * distance
distance = 277 meters</span>
Answer:
that would be 16 dollars
Step-by-step explanation:
80.00 multiplied by .2 equals 16
Answer:
The probability that a defective rod can be salvaged = 0.50
Step-by-step explanation:
Given that:
A machine shop produces heavy duty high endurance 20-inch rods
On occasion, the machine malfunctions and produces a groove or a chisel cut mark somewhere on the rod.
If such defective rods can be cut so that there is at least 15 consecutive inches without a groove.
Then; The defective rod can be salvaged if the groove lies on the rod between 0 and 5 inches i.e ( 20 - 15 )inches
Now:
P(X ≤ 5) = 
= 0.25
P(X ≥ 15) = 
= 0.25
The probability that a defective rod can be salvaged = P(X ≤ 5) + P(X ≥ 15)
= 0.25+0.25
= 0.50
∴ The probability that a defective rod can be salvaged = 0.50
Answer:24,942,060
Step-by-step explanation:
(10,10,4) - (3,2,0) = 7,8,4
7+8+4=19
19!/(7!*8!*4!)= 24'942'060