Answer:
20
Step-by-step explanation:
In 8 hours, it will leak 2.5 * 8 = 20 cups of water.
Formula:
Total hours ÷ hour per day
14 ÷ 3.5 = 4.
The answer is 4.
He commuted 4 days for the city.
pi radians in a semicircle (half circle)
2pi radians in a full circle.
2pi = 2*3.14 = 6.28 approximately, so there are approximately 6.28 radians in a half circle.
2pi radians is equivalent to 360 degrees.
Answer:
The width of the prism is 2 cm
Step-by-step explanation:
The given parameters are;
The volume of the prism = 170 cm³
The length of the prism = 5 cm
The height of the prism = 17 cm
The volume of the prism is given by the relationship v = Length, l × Height, h × Width, w
Therefore;
The volume of the prism = 5 cm × 17 cm × w = 170 cm³
Which gives;
w = 170 cm³/(5 cm × 17 cm) = 170 cm³/(85 cm) = 2 cm
∴ The width of the prism = 2 cm.
Answer:
It is not ''significant''
Step-by-step explanation:
Let's call the event
A : ''Answer a question correctly if a random guess is made''
Now we calculate the probability for the event A

In the exercise A occurs in only one way and the total cases are the number of possible answers


An event B is ''significant'' if 

⇒A it is not a ''significant'' event