Answer: The answer is 30%.
Step-by-step explanation: Given that there is a group of 10 light users and 10 heavy users. We are to find the probability that exactly 3 of the 20 users are HIV positive.
We have the following four possible cases -
(i) All 3 are light users.
(ii) 1 is a light user and 2 are heavy users.
(iii) 2 are light users and 1 is a heavy user.
(iv) All 3 are heavy user.
Since there is a 45% chance of a light user to be HIV positive and 55% chance of a heavy user to be HIV positive, so the required probability is given by

Thus, the probability is 30.
Answer:
12a^9b^7
Step-by-step explanation:
Multiplying variables of the same base, will require you to add the exponents.
4a^3b^2 * 3a^6b^5
4*3 = 12
a^3 * a^6 = a^9
b^2 * b^5 = b^7
12a^9b^7
Answer:
D. d = 
Step-by-step explanation:
Use the distance formula: d = 
The two points are (6, -2) and (3, -9)
Plug the values into the formula:
d = 
Simplify
d = 
d = 
d = 
I hope this helps :))
The answers are the following:
<span><span><span>P(A)=0.75</span><span>
</span></span><span><span>P(B|A)=0.9
</span></span><span><span>P(B|<span>A′</span>)=0.8
</span></span><span><span>P(C|A∩B)=0.8
</span></span><span><span>P(C|A∩<span>B′</span>)=0.6
</span></span><span><span>P(C|<span>A′</span>∩B)=0.7
</span></span><span><span>P(C|<span>A′</span>∩<span>B′</span>)=0.3</span></span></span>
Answer: 17.7
Step-by-step explanation:
69/ 3.9%•100= 17.69= 17.7