Answer:
C₂H₇F₂P
Explanation:
Given parameters:
Composition by mass:
C = 24%
H = 7%
F = 38%
P = 31%
Unknown:
Empirical formula of compound;
Solution :
The empirical formula is the simplest formula of a compound. To solve for this, follow the process below;
C H F P
% composition
by mass 24 7 38 31
Molar mass 12 1 19 31
Number of
moles 24/12 7/1 38/19 31/31
2 7 2 1
Dividing
by the
smallest 2/1 7/1 2/1 1/1
2 7 2 1
Empirical formula C₂H₇F₂P
According to the octet rule, atoms tend to gain, lose, or share electrons until they are surrounded by__8__ valence electrons.
First, we must find the total mass of CuBr₂:
Mass = 64 + 2 x 80
Mass = 224
Percentage mass of copper = mass of copper x 100 / total mass
Percentage mass of copper = (64 / 224) x 100
Percentage mass of copper = 28.45%
Answer:
Convection is the primary way heat travels through appliances. Convection is the primary way heat travels through liquids and gasses. Convection is the primary way heat travels through rays.
Explanation:
Answer:
a) 38.2 % mass
b) 61.8 g solute/100 g solvent
c) 1.65 g/mL
Explanation:
Given the data:
mass of solute = 17.5 g
mass of solvent= 28.3 g
total solution volume= 27.8 mL
a)- mass percent= mass of solute/mass of solution x 100
mass of solution = mass solute + mass solvent = 17.5 g + 28.3 g = 45.8 g
mass % = 17.5 g/45.8 g x 100 = 38.2 % mass
b)- solubility = grams of solute/ 100 g solvent
= 17.5 g x (100 g /28.3 g solvent) = 61.8 g solute/100 g solvent
c)- density = massof solution/total volumesolution = 45.8 g/27.8 mL = 1.65 g/mL