Answer:
Na₂CO₃ · 10H₂O
Explanation:
The formula for sodium carbonate hydrate is:
Na₂CO₃ · xH₂O
The unknown "x" is the number of water molecules contained in the hydrate.
To find "x" we have to use the hydrogen percentage in the sample, 7.05 % H.
First we calculate the molecular weight of Na₂CO₃ · xH₂O:
molecular weight of Na₂CO₃ · xH₂O = 23 × 2 + 12 + 16 × 3 + 18x
molecular weight of Na₂CO₃ · xH₂O = 106 + 18x g/mole
Now we devise the fallowing reasoning tanking in account 1 mole of Na₂CO₃ · xH₂O:
if in 106 + 18x grams of Na₂CO₃ · xH₂O we have 2x grams of hydrogen
then in 100 grams of Na₂CO₃ · xH₂O we have 7.05 grams of hydrogen
106 + 18x = (100 × 2x) / 7.05
106 + 18x = 28.4x
106 = 28.4x - 18x
106 = 10.4x
x = 106 / 10.4
x = 10.2 ≈ 10
The formula for the washing soda is Na₂CO₃ · 10H₂O.
Answer:
THE CURRENT REQUIRED TO PRODUCE 193000 C OF ELECTRICITY IS 35.74 A.
Explanation:
Equation:
Al3+ + 3e- -------> Al
3 F of electricity is required to produce 1 mole of Al
3 F of electricity = 27 g of Al
If 18 g of aluminium was used, the quantity of electricity to be used up will be:
27 g of AL = 3 * 96500 C
18 G of Al = x C
x C = ( 3 * 96500 * 18 / 27)
x C = 193 000 C
For 18 g of Al to be produced, 193000 C of electricity is required.
To calculate the current required to produce 193 000 C quantity of electricity, we use:
Q = I t
Quantity of electricity = Current * time
193 00 = I * 1.50 * 60 * 60 seconds
I = 193 000 / 1.50 * 60 *60
I = 193 000 / 5400
I = 35.74 A
The cuurent required to produce 193,000 C of electricity by 18 g of aluminium is 35.74 A
Answer:
Since with LiBr no precipitation takes place. So, Ag+ is absent
When we add Li2SO4 to it, precipitation takes place.
Ca2+(aq) + SO42-(aq) ----> CaSO4(s) ...Precipitate
Thus, Ca2+ is present.
When Li3PO4 is added, again precipitation takes place.Reaction is:
Co2+(aq) + PO43-(aq)---->Co3(PO4)2(s) ... Precipitate
A. Ca2+ and Co2+ are present in solution
B. Ca2+(aq) + SO42-(aq) ----> CaSO4(s)
C. 3Co2+(aq) + 2PO43-(aq)---->Co3(PO4)2(s)
Answer:
Option D is correct.
H₂O + CO₂ → H₂CO₃
Explanation:
First of all we will get to know what law of conservation of mass states.
According to this law, mass can neither be created nor destroyed in a chemical equation.
This law was given by French chemist Antoine Lavoisier in 1789. According to this law mass of reactant and mass of product must be equal, because masses are not created or destroyed in a chemical reaction.
Example:
6CO₂ + 6H₂O + energy → C₆H₁₂O₆ + 6O₂
there are six carbon atoms, eighteen oxygen atoms and twelve hydrogen atoms on the both side of equation so this reaction followed the law of conservation of mass.
Now we will apply this law to given chemical equations:
A) H₂ + O₂ → H₂O
There are two hydrogen and two oxygen atoms present on left side while on right side only one oxygen and two hydrogen atoms are present so mass in not conserved. This equation not follow the law of conservation of mass.
B) Mg + HCl → H₂ + MgCl₂
In this equation one Mg, one H and one Cl atoms are present on left side while on right side two hydrogen, one Mg and two chlorine atoms are present. This equation also not follow the law of conservation of mass.
C) KClO₃ → KCl + O₂
There are one K, one Cl and three O atoms are present on left side of chemical equation while on right side one K one Cl and two oxygen atoms are present. This equation also not following the law of conservation of mass.
D) H₂O + CO₂ → H₂CO₃
There are two hydrogen, one carbon and three oxygen atoms are present on both side of equation thus, mass remain conserved. Thus is correct option.
Answer:
The answer to your question is: 1, 2, 1, 2
Explanation:
1 Fe(s) + 2 Na⁺(aq) → 1 Fe²⁺(aq) + 2 Na(s)
Fe⁰ - 2e⁻ ⇒ Fe⁺² Oxidases
Na⁺ + 1 e⁻ ⇒ Na⁰ Reduces
1 x ( 1 Fe⁰ ⇒ 1 Fe⁺²) Interchange number of
2 x ( 2Na⁺ ⇒ 2 Na⁰ ) electrons