Answer:
-3.7771 × 10² kJ/mol
Explanation:
Let's consider the following equation.
3 Mg(s) + 2 Al³⁺(aq) ⇌ 3 Mg²⁺(aq) + 2 Al(s)
We can calculate the standard Gibbs free energy (ΔG°) using the following expression.
ΔG° = ∑np . ΔG°f(p) - ∑nr . ΔG°f(r)
where,
n: moles
ΔG°f(): standard Gibbs free energy of formation
p: products
r: reactants
ΔG° = 3 mol × ΔG°f(Mg²⁺(aq)) + 2 mol × ΔG°f(Al(s)) - 3 mol × ΔG°f(Mg(s)) - 2 mol × ΔG°f(Al³⁺(aq))
ΔG° = 3 mol × (-456.35 kJ/mol) + 2 mol × 0 kJ/mol - 3 mol × 0 kJ/mol - 2 mol × (-495.67 kJ/mol)
ΔG° = -377.71 kJ = -3.7771 × 10² kJ
This is the standard Gibbs free energy per mole of reaction.
Explanation:
The given reaction equation will be as follows.

Now, number of atoms on reactant side are as follows.
Number of atoms on product side are as follows.
Therefore, this equation is balanced since atoms on both reactant and product sides are equal.
Thus, we can conclude that there is one sulfur atom in the products.
2 Ionic bonds form between metal atoms and nonmetal atoms.
4 The less electronegative atoms transfers one or more electrons to the more electronegative atom.
5 The metal atom forms a cation and the nonmetal atom forms an anion.
7 The attraction between ions with an opposite charge forms an ionic bond.