Answer:
From the following enthalpy of reaction data and data in Appendix C, calculate ΔH∘f for CaC2(s): CaC2(s)+2H2O(l)→Ca(OH)2(s)+C2H2(g)ΔH∘=−127.2kJ
ΔHf°(C2H2) = 227.4 kJ/mol
ΔHf°(H2O) = -285.8 kJ/mol and
ΔHf°(Ca(OH)2) = -985.2 kJ/mol
(Ans)
ΔHf° of CaC2 = -59.0 kJ/mol
Explanation:
CaC2(s) + 2 H2O(l) → Ca(OH)2(s) + C2H2 (g) = −127.2kJ
ΔHrxn = −127.2kJ
ΔHrxn = ΔHf°(C2H2) + ΔHf°(Ca(OH)2) - ΔHf°(CaC2)- 2ΔHf°(H2O);
ΔHf°(CaC2) = ΔHf°(C2H2) + ΔHf°(Ca(OH)2) - 2ΔHf°(H2O) – ΔHrxn
Where
ΔHf°(C2H2) = 227.4 kJ/mol
ΔHf°(H2O) = -285.8 kJ/mol and
ΔHf°(Ca(OH)2) = -985.2 kJ/mol
ΔHf°(CaC2) =227.4 - 985.2 + 2x285.8 + 127.2 = -59.0 kJ/mol
ΔHf°(CaC2) = -59.0 kJ/mol
The reaction formula of this is C3H8 + 5O2 --> 3CO2 + 4H2O. The ratio of mole number of C3H8 and O2 is 1:5. 0.025g equals to 0.025/44.1=0.00057 mole. So the mass of O2 is 0.00057*5*32=0.0912 g.
Answer:
Equilibrium constant of the given reaction is 
Explanation:
....
....
The given reaction can be written as summation of the following reaction-


......................................................................................

Equilibrium constant of this reaction is given as-
![\frac{[NOBr]^{2}}{[N_{2}][O_{2}][Br_{2}]}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B%5BNOBr%5D%5E%7B2%7D%7D%7B%5BN_%7B2%7D%5D%5BO_%7B2%7D%5D%5BBr_%7B2%7D%5D%7D)
![=(\frac{[NOBr]}{[NO][Br_{2}]^{\frac{1}{2}}})^{2}(\frac{[NO]^{2}}{[N_{2}][O_{2}]})](https://tex.z-dn.net/?f=%3D%28%5Cfrac%7B%5BNOBr%5D%7D%7B%5BNO%5D%5BBr_%7B2%7D%5D%5E%7B%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D%7D%7D%29%5E%7B2%7D%28%5Cfrac%7B%5BNO%5D%5E%7B2%7D%7D%7B%5BN_%7B2%7D%5D%5BO_%7B2%7D%5D%7D%29)


The answer is 200 g.
If the molar mass of CaCl2 is 110.98 g/mol, this means there are 110.98 g in 1 L of 1 M solution.
Let's find how many g of CaCl2 are present in 0.720 M.
110.98 g : 1 M = x : 0.720 M
x = 110.98 g * 0.720 M : 1 M
x = 79.90 g
So there are 79.90 g in 0.720 M. In other words, in 1 L of 0.720 M solution there will be 79.90 g.
Now, we need to prepare ten beakers with 250 mL of solutions:
10 * 250 mL = 2500 mL = 2.5 L
79.90 g : 1 L = x : 2.5 L
x = 79.90 g * 2.5 L : 1 L
x = 199.75 g ≈ 200 g
It is a physical change because it only changed states