Answer:
Company A and B
Step-by-step explanation:
For company A- 170 is the cost for one hour
For company B- 170 is the cost for one hour
For company C- 175 is the cost for one hour
So company A and B offer the best deal since they both offer $170 per hour.
Answer:
a) P(identified as containing explosives)=P(actually contains explosives and identified as containing explosives)+P(actually not contains explosives and identified as containing explosives)
=(10/(4*106))*0.95+(1-10/(4*106))*0.005 =0.005002363
hence probability that it actually contains explosives given identified as containing explosives)
=(10/(4*106))*0.95/0.005002363=0.000475
b)
let probability of correctly identifying a bag without explosives be a
hence a =0.99999763 ~ 99.999763%
c)
No as even if that becomes 1 ; proportion of true explosives will always be less than half of total explosives detected,
Answer:
True
0.08 km/ 1 min = 1 mi = 1.61 km
answer rounds to 0.05
There is no relation between the size of a lake and the number of fish in the lake.