Missing in your question :
Concentration by (M):
Xy: y: X
initial 0.2 0.3 0.3
change +X -X -X
equilibrim (0.2+x) (0.3-x) (0.3-x)
according to Kc formula: when Kc = 0.2
Kc = [XY]/[X]*[Y]
0.2 = (0.2+x) / (0.3-x)*(0.3-x)
0.2=(0.2+x) / (0.3-x)^2 by solving this equation
0.2*(0.3-x)^2 = 0.2+x
0.2* (0.09-0.6x+x^2)= 0.2 +x
0.0018 - 0.12 X +0.2X^2 = 0.2 + X
0.2X^2 -1.12 X -0.1982 = 0
∴X= 0.17
∴[XY] = 0.2 + 0.17 = 0.37 m
∴[X] = 0.3 - 0.17 =0.13 m
∴[y] = 0.3 - 0.17 = 0.13 m
From Boyle's law the volume of a fixed mass of a gas is inversely proportional to temperature at constant absolute temperature.
Thus, Vα1/P
= V = k/P where k is a constant
P1V1=P2V2
Therefore; V2 = P1V1/P2
= ( 6.0 ×10^-5 × 775) /622
= 7.476 × 10^-5 L
Hence, the new volume of the air mass is 7.476 × 10^-5 L
Answer:
Minimizes heat transfer
Explanation:
To keep my lunch from getting cold at the beach, a material the minimizes heat transfer will be the most desirable.
- Such material should be modified to prevent had transfer by convection, conduction and radiation.
- This kind of material is desirable because heat generally flows from a place of high amount to that of low amount.
- Since the food will mostly have a temperature higher than the ambient one, it is expected that heat will flow away from the food to the environment.
- This will make the food cold.
- If such heat transfer is prevented, then, the food will remain hot.
Answer:
The minimum molecular weight of the enzyme is 29.82 g/mol
Explanation:
<u>Step 1:</u> Given data
The volume of the solution = 10 ml = 10*10^-3L
Molarity of the solution = 1.3 mg/ml
moles of AgNO3 added = 0.436 µmol = 0.436 * 10^-3 mmol
<u>Step 2:</u> Calculate the mass
Density = mass/ volume
1.3mg/mL = mass/ 10.0 mL
mass = 1.3mg/mL *10.0 mL = 13mg
<u>Step 3:</u> Calculate minimum molecular weight
Molecular weight = mass of the enzyme / number of moles
Molecular weight of the enzyme = 13mg/ 0.436 * 10^-3 mmol
Molecular weight = 29.82 g/mole
The minimum molecular weight of the enzyme is 29.82 g/mol